Koalici v Třebíči uzavřelo sedm stran: ANO, KDU-ČSL, Pro Třebíč, ČSSD, Třebíč můj domov, Břehy a ODS. Dají dohromady 18 mandátů v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. Nejsilnější pozici má Babišovo hnutí se čtyřmi zastupiteli a KDU-ČSL a Pro Třebíč shodně se třemi. Další koaliční partneři mají po dvou mandátech.

Vyjednávací týmy se zatím shodli na snížení placených funkcí. Před čtyřmi lety měla Třebíč rekordních šest placených radních, nyní zůstanou čtyři; starosta a tři místostarostové. „Bylo to z naší iniciativy. Ostatní s tím souhlasili,“ řekl Miloš Hrůza z hnutí ANO.

Vyjednavači debatovali i o programových bodech, o personální obsazení budou jednat ve středu večer. Do té doby lídři stran nechtějí nic prozrazovat. „Možností je několik, každá volební strana s nimi momentálně pracuje,“ odvětil dosavadní starosta Pavel Janata.

Konkrétní nechtějí být ani ostatní koaliční partneři. „Subjektů v koalici je sedm, jednání i kvůli tomu počtu nejsou úplně nejlehčí. Stát se může cokoli,“ reagoval Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Jisté je tuto chvíli pouze to, že Milan Zeibert (Břehy) jako místostarosta končí. Když se ukázalo, že na radnici bude o jednu židli méně, jeho současní kolegové ho hodili přes palubu. Zeibert se po osmi letech vrací k profesi učitele. „Už jsem si byl na ZŠ Benešova domluvit rozvrh,“ nechal se slyšet.

Faktický vítěz letošních voleb, uskupení Třebíč Občanům! Zůstane s pěti mandáty v opozici. Lídr Jaromír Barák měl největší počet preferenčních hlasů, ovšem výsledek nebyl tak výrazný, aby umožnil snadno utvořit koalici se subjekty, které by mohly mít shody v programu. Do opozice zamíří i piráti a komunisté, v zastupitelstvu mají po dvou členech.