Přehledně se zobrazují i různé výluky veřejné dopravy, uzavírky včetně informací, dokdy potrvají. Jako bonus jsou připojena turisticky zajímavá místa ve městě s referencí na nejbližší zastávku a čísla linek, které ji obsluhují. Pomocí QR kódů lze okamžitě zobrazit odjezdy ze zastávky, na které se cestující nachází.

„Aplikace je vymyšlená tak, aby byla uživatelsky příjemná. Jako mapový podklad slouží Google mapy, které každý dobře zná a jsou srozumitelné. Pohybující se autobusy jsou barevně rozlišeny podle čísla linky, takže každý, kdo čeká například na čtyřku, může v aplikaci hledat hnědý bod, kdo čeká na pětku, hledá červený bod,“ popsal třebíčský starosta Pavel Pacal.

Zaujme i řidiče aut

U každého spoje lze zobrazit fotografii autobusu, SPZ i aktuální zpoždění. V mapě jsou zakreslené zastávky s proklikem na výpis nejbližších odjezdů spojů včetně aktuálního zpoždění. U zastávek jsou uvedeny praktické informace o jejich vybavení například chytrou lavičkou nebo přístřeškem.

„Rozhodli jsme se jít cestou aplikace do mobilního telefonu na rozdíl od okolních měst, která využívají webové aplikace, protože aplikace naprogramovaná přímo na operační systém Android umožňuje operatiivní aktualizace,“ vysvětlil vedoucí třebíčského odboru dopravy Aleš Kratina. Jinými slovy - rychle lze vepisovat různé změny.

Odbor dopravy se delší dobu potýká s požadavky, aby se rozšiřovalo množství elektronických informačních tabulí na zastávkách MAD. „Rozhodli jsme se to vyřešit zmíněnou aplikací. Výhoda, že lze na obrazovce telefonu on-line vidět polohu autobusu a dopravní mimořádnosti v ulicích města, je určitě zajímavá i pro řidiče aut, nejen pro cestující v MAD,“ doplnil Kratina.

Skenování QR kódů

Na všech autobusových označnících ve městě se do konce října objeví symboly QR kódů. Jejich prostřednictvím si každý bude moci oskenovat jak odkaz na zmíněnou aplikaci, tak na konkrétní zastávku. Proto je dobré mít v telefonu i aplikaci na skenování QR kódů.

„Novinkou chceme zlepšit komfort cestování po městě, i když víme, že i tak zůstanou cestující, kteří nemají vztah k aplikacím v mobilních telefonech a využívat tu naši nebudou,“ poznamenal starosta Pavel Pacal. V Třebíči už je řada autobusových zastávek vybavených elektronickými tabulemi, kde je aktuální čas příjezdu vozidla MAD, tedy i jeho případné zpoždění.

Aplikaci s názvem MAD Třebíč si zájemci můžou stáhnout v e-shopu Google play. Odkaz pro stažení bude rovněž v říjnovém čísle Třebíčského zpravodaje. Město za novinku vydalo 236 tisíc korun s daní.