Jeho zkušenost mluví jasně: Desítky kubíků vody zmizí z již tak poloprázdného obecního vodojemu.


Městys Stařeč s téměř sedmnácti stovkami obyvatel není napojen na páteřní přivaděč pitné vody, obecní studně ještě před pár lety stačily pokrýt místní spotřebu pitné vody. Časy se ale mění, nastal rozmach ve stavění rodinných domků a ze Starče se de facto stala příměstská část Třebíče. Každý třetí dům má svůj menší či větší bazén.


„Menší bazén na zahradě mám, naplnila mi jej ale družstevní cisterna,“ poněkud se ohradil stařečský obyvatel Tomáš Caha.


„Stařeč vstoupila do svazku obcí, ale napojení na vodu z Heraltic vidím ne dříve než za tři roky. Vše závisí na tom, kdy získáme dotace na výstavbu vodovodu,“ uvedl ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.


„A do té doby se musíme o sebe postarat,“ doplnil starosta Linhart.


K původním pěti studním a jednomu vrtu, přibyl v červenci další vrt hluboký 72 m.Probíhají čerpací a stoupací zkoušky plus další nezbytné činnosti pro vodoprávní řízení. V září až říjnu začne napojování na obecní vodovod.


„Průměrná spotřeba vody je zhruba 120 kubíků denně, zásoba ve vodojemu by měla být tak 150 až 180 kubíků, abychom mohli plynule zásobovat obyvatele vodou a zbavili se neustálých starostí, zda budeme mít dostatek,“ upozornil starosta.


Nový vrt slibuje slušnou vydatnost i kvalitnější zásobování.


K určitému zlepšení by pomohlo i znovuzprovoznění koupaliště, které by mělo omezit další rozšiřování počtu soukromých bazénů.


K jeho zásobování vodou byl vybudován vrt v těsné blízkosti o hloubce 60 metrů.


V letošním roce bude dokončena oprava nádrže a v příští sezóně by plovárna mohla sloužit lidem ze Starče k vodním radovánkám.

NOVÝ ZDROJ VODY. Starosta Čestmír Linhart je spokojený, od nového vrtu si slibuje konec potíží s nedostatkem vody. Foto:Deník/Eva Uvírová