Ani velká instituce, jakou je Moravské zemské muzeum, pod které spadá zámek v Budišově a Památník Bible kralické, karty nepřijímá. „V našich objektech je vstupné nízké, pohybujeme se okolo 60 korun. Zavedení platebních terminálů by se nám nevyplatilo, je třeba počítat s poplatky za platby a vypůjčení přístrojů. Navíc jsme o tuto službu nezaznamenali ani velký zájem od návštěvníků," vysvětluje mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. Smůlu mají i ti, kteří by chtěli platit cizí měnou: „Pro zavedení možnosti platby eurem by bylo třeba složitých účetních operací, pro pár lidí se to nevyplatí. Zahraniční turisté mají peníze vyměněné, takže to není problém," objasňuje Pánková.

O zavedení plateb v eurech uvažovali v zámku v Náměšti nad Oslavou. „O této variantě jsme jednali v době, kdy zámek spadal pod Národní památkový ústav (NPÚ) Brno, nicméně jsme dospěli k závěru, že by to pro nás bylo neekonomické," řekl kastelán Marek Buš. „Při množství lidí, které navštíví zámek, zatím ani neuvažujeme o platebních terminálech, stejně tak to od nás nevyžaduje většina návštěvníků. Nicméně od příštího roku spadáme pod NPÚ České Budějovice a je možné, že k nějaké změně ohledně plateb dojde," předpovídá Buš.

Praxe v zahraničí je přitom diametrálně odlišná. Potvrzují to slova víceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří Tomia Okamury: „Turisté mohou platit vstupné kartou čím dál častěji. Například v Paříži s tím není nikde problém. V Louvru se lidé setkají dokonce i s platebními boxy, kde platí kartou, aniž musí k pokladně." Stejná praxe platí i v dalších zemích, jako je Rakousko, Velká Británie či Spojené státy americké. „Většinou se všude platí kartou, proto není nutné měnit si příliš mnoho peněz," dodal Okamura.

Platební kartou mohou zaplatit návštěvníci pivovarských expozic. Má to ale háček. Dalešický pivovar si účtuje k ceně 14 % přirážku z důvodu platby DPH při bankovním převodu, v třebíčském zase smíte zaplatit kartou (či eurem), ale pouze když navštívíte také sousední restauraci. A to je vše. Nikde jinde platební karta akceptována nebude. S platbou v eurech je to o něco lepší, přesto to také není nic světoborného. Společná evropská měna je přijímána v bazilice svatého Prokopa, zadní synagoze a ve věži svatého Martina v Třebíči, tuto možnost využívá zhruba deset procent návštěvníků. Eurem jde platit i lodní dopravu po Dalešické přehradě, ale podle tvrzení provozovatele této možnosti zatím nikdo nevyužil.