Snad největší rekonstrukci připravují na letošní rok v Polici na Jemnicku, kde – díky dotacím z ministerstva kultury – dojde k opravě celé střechy tamního zámku.

„Každoročně nějaké peníze z fondu ministerstva získáme. Letos nám úředníci přidělili 720 tisíc, právě na opravu střechy. Celkové náklady přesáhnou sumu 800 tisíc,“ řekl polický starosta Karel Janoušek. „Pro nás je jednodušší žádat o peníze na ministerstvu, to dává 90 procent nákladů. Vzhledem k velikosti naší obce už pro nás desetiprocentní účast není takovou zátěží v rozpočtu jako kdybychom o dotace žádali na kraji,“ vysvětlil důvody polický starosta.

Na opravu přispěl kraj

O poznání hezčí bude i kaplička v Klementicích, které jsou součásti Kamenné. „Kaplička potřebuje pořádnou opravu. Kromě střechy je potřeba ještě provést odvodnění. Pokud zbudou nějaké finance chtěli bychom alespoň částečně opravit i kapličku v Kamenné. Když už nic jiného alespoň chceme natřít střechu, otlouct a natáhnout novou fasádu,“ upřesnil starosta Kamenné Stanislav Rouš. Rekonstrukce obou sakrálních staveb v majetku obce bude stát 180 tisíc korun, z toho 108 tisíci se na opravách podílí kraj Vysočina.

Zcela ze svého obecního rozpočtu zaplatí opravu kapličky v Zahrádce. Stavba v centru obce se letos dočká nové střechy. Z obecního rozpočtu tato investice ukrojí 65 tisíc korun. „Všechno si to budeme hradit z vlastní kapsy. Ale vzhledem k výši našich financí rozvrhli jsme opravu do dvou let. V příštím roce bychom chtěli opravit fasádu. Zatím počítáme, že bychom na to vyčlenili 70 tisíc korun,“ vyčíslil starosta Zahrádky Josef Sysel. Pozadu s opravami svých památek nezůstává ani Třebíč. Nová střecha na Malovaném domě přijde na rovný milion korun. Z části je zaplatí stát za přispění vlastníka, tedy města. Renovace se dočkají i fary na Martinském náměstí a u baziliky.

Některé z oprav

Diakonie Myslibořice
– oprava zámku   756 tisíc
Obec Čáslavice
– oprava domu č.p. 23  969 tisíc
Račice
– oprava kostela   1 049 tisíc
Rokytnice nad Rokytnou
– oprava kostela     1 052 tisíc
Stařeč
– oprava kostela     548 tisíc
Třebíč – Jejkov
– oprava kostela       84 tisíc
Třebíč – Zámostí
– oprava domů 86, 87  934 tisíc
Židovská obec Brno
– židovský hřbitov     474 tisíc
Třebíč – Malovaný dům
– oprava střechy     1 000 tisíc
Třebíč – Martinské náměstí
– oprava fary        600 tisíc Třebíč – bazilika
– oprava fary        483 tisíc