Řešení, jakým způsobem a jakými materiály nechá obec kapli opravit, bylo výhradně na ní. „Kaple totiž není kulturní památkou," potvrdil Libor Oliva z třebíčského odboru školství a kultury. O to víc ocenil přístup studnických zastupitelů.

Nešlo ale pouze o střešní krytinu. Kaplička prošla rekonstrukcí celého zevnějšku. „Bylo to dobrodružství, protože jsme nevěděli, co nás pod plechovou střechou čeká," připomněl starosta Studnic Libor Hort.

Kromě plechu nakonec musely jít dolů i krovy. „Ukázalo se totiž, že nejsou v dobrém stavu, i když jsme to před tím nepředpokládali," podotkl studnický starosta.

Obnovy se dočkala fasáda. „Hodně jsme nad tím diskutovali, ale nakonec jsme se rozhodli pro úplnou obměnu. Starý nátěr totiž podle odborníků nesplňoval základní věc, a to že neodváděl vlhkost, ale v kapli ji naopak udržoval," upozornil Libor Hort.

Nátěr nahradila bílá barva, aby co nejvěrohodněji připomínala vzhled kaple z počátku minulého století.

Celá rekonstrukce přesáhla 400 tisíc korun, více než polovinou pomohlo obci Ministerstvo pro místní rozvoj.

O tom, že se dílo podařilo, svědčí nominace kapličky do ankety Kraje Vysočina Zlatá jeřabina. „Už to, že jsme tam byli zařazeni, je pro nás úspěch," podotkl starosta.

Tečkou za opravou kaple má být její zasvěcení sv. Florianovi. Ke slavnosti dojde v příštím roce, kdy si zdejší sbor dobrovolných hasičů připomene 90. výročí založení.