Téměř čtyři a půl kilometru dlouhý úsek využívali podle slavíkovického starosty Lu-káše Čurdy v poslední době řidiči nákladních vozidel.

„V předchozích letech přes nás vedlo několik objízdných tras, a tranzitní doprava si na ježdění přes nás zvykla. Nejvíc jsme to pocítili, když se opravovala silnice mezi Moravskými Budějovicemi a Jemnicí, hustota provozu se tady ale v poslední době zvyšuje pořád," řekl.

Potvrzuje to i místní František Ondrák. „Kamioňáci se sem naučili i v době, kdy se opravovala silnice z Budějovic do Znojma. Ti, co jedou od Jindřichova Hradce, Dačic a Jemnice, jedou pak přes nás do Dešova a odtud na Znojmo. Mají to asi o deset kilometrů kratší, než kdyby jeli až do Budějovic, a navíc je tady krásná rovinka," vysvětloval Ondrák.

Termín oprav byl dlouho nejistý

Kraj plánuje opravu silnice druhé třídy číslo 408 už řadu let. „Nikdy ale nebylo jasné, kdy se to stane," pozname- nal starosta Čurda. „Koncem roku 2012 to bylo dokonce odloženo na neurčito. Už za tři měsíce se to ale naštěstí znovu oživilo. Teď už to pravděpodobně dopadne," pochvaloval si.

V rámci opravy by mělo dojít k odfrézování pěticentimetrové vrstvy asfaltu. Nahradit ji má zcela nová a dvakrát silnější.

„Ze stavby je vynechán jen úsek asi pět set metrů dlouhý v zastavěné části obce Slavíkovice, kde se v budoucí době předpokládají úpravy inženýrských sítí," upřesnila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Starosta to vysvětlil chybějící částí kanalizace.

Další specifickou výjimku bude tvořit místo, kde obec před časem vybudovala nový chodník.

„Tam došlo k tomu, že se silnice na dvou místech zvlnila a objevily se tam takové menší dolinky, ve kterých po deštích zůstávala voda. Budováním chodníků už to nešlo napravit. Opravou silnice by se to ale vyřešit mělo. Stojící voda dál poškozuje silnici a problémy to může znamenat i pro řidiče," upozornil starosta Lukáš Čurda.

Podle Ondráka mají silniční nerovnosti na svědomí nákladní vozidla. „Je to tady samá kolíbka. V pondělí ve dvě ráno to začne, je to tady kamion za kamionem. Někteří lidé od toho mají i popraskané vnitřní zdi. To víte, když je naložen a nejede padesát, tak se není čemu divit," líčil jeden z místních.

Zastupitelé na to chtějí zareagovat pořízením zpomalovacích semaforů. „Zvlášť od Jemnice je rychlost aut hodně vysoká a padesátka se v řadě případů nedodržuje. Semafory umístíme nejprve tam, v budoucnu možná i na druhou stranu obce, od Dobré Vody," řekl starosta Čurda.

Náklady na jedno stanoviště světelné signalizace budou podle něj 250 tisíc korun. O polovinu sumy chce obec v rámci dotačního grantu požádat Kraj Vysočina.

V místě, kde je silnice nejvíce poškozená, by mělo být odfrézováno až deset centimetrů asfaltu, který nahradí stejně silná nová vrstva.

„Součástí stavby je úprava řádného odvodnění komunikace. Stane se tak podélným i příčným spádem nového povrchu. Provedena bude i úprava propustků a čištění a úprava silničních příkopů," doplnila Svatošová.

Stavaři budou pracovat za plné uzavírky. Začít by měli v dubnu. „Pro realizaci bude stavba rozdělena na dvě etapy tak, aby byl zajištěn příjezd do obce Slavíkovice," podotkla mluvčí kraje. Hotovo by mělo být v listopadu. Více než půlroční práce budou komplikací hlavně pro Slavíkovické. „Myslím, že se tomu ale každý rád přizpůsobí. My jsme na to navíc zvyklí, protože v posledních letech uzavírky a rekonstrukce probíhaly v okolí v hojné míře," připomněl Čurda.

Jako objížďka bude sloužit i cesta

Krom toho mohou místní od loňského roku využívat zpevněné cesty do Mladoňovic. „Loni se ji podařilo vyasfaltovat, takže odříznutí určitě nebudeme. Cestu si tudy zkracujeme už teď. Do Mladoňovic to díky tomu máme kilometr, po silnici jsou to tři," řekl František Ondrák.

Oficiální objízdné trasy určí až zhotovitel stavby, o kterém by se mělo rozhodnout do konce března, kraj ale předpokládá, že místo uzavřených Slavíkovic bude tranzitní doprava jezdit po silnici druhé třídy číslo 152 a osobní přes Mladoňovice nebo Polici.