Propojení kamerových systémů je pilotním projektem v rámci celé republiky, řekl mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

V bezprostředním okolí každé ze tří škol vzniknou dva nové kamerové body, z nichž půjde signál pomocí optického vlákna přímo na městskou policii. "Mělo by to pomoci zamezit nárůstu vandalismu, krádeží a další trestné činnosti v okolí škol," uvedla městská manažerka prevence kriminality Lucie Molčanová.

Práce začnou v nejbližších dnech. Celkové náklady dosáhnou 965.000 korun. Radnice získala dotaci 600.000 korun od ministerstva vnitra, zbytek zaplatí ze svého rozpočtu. Na systém budou napojeny základní školy Na Kopcích, Benešova a Kpt. Jaroše. "Radnice investovala nemálo peněz do výstavby školních hřišť s umělým povrchem, ochrana majetku, je proto na místě," řekl Přibík. Podle místostarosty Stanislava Mastného si projekt nevyžádá nárůst počtu pracovníků městské policie.

Kamerový systém funguje v Třebíči od konce roku 1999, město do něj zatím s přispěním státních dotací vložilo miliony korun. Radnice nemá k dispozici studii, která by stanovila optimální počet bezpečnostních kamer ve městě. Podle Mastného je však počet sedmi kamer pro Třebíč v tuto chvíli dostatečný a prozatím se nebude zvyšovat.