Strážníci se mohou věnovat lokalitám, kde kamery chybí

„Většinou systém odhalí dopravní nehody, krádeže aut, řidiče pod vlivem alkoholu, vandalství a výtržnosti či neukázněné cyklisty,“ sdělila Ilona Staňková, tisková mluvčí Městské policie Třebíč. „Výjimkou nejsou ani děti požívající alkohol, lidé močící na veřejnosti nebo sprejeři. Díky kamerám se dokonce podařilo dopadnout jednu celostátně hledanou osobu,“ dodala.

Technika by ovšem sama nic nezmohla. Úspěch vyžaduje především dokonalý soulad lidských faktorů. V prvé řadě je to nepřetržitá obsluha kamerového systému. Ta je náležitě poučena v oblasti přestupků a trestných činů. A nejen v tom. Jasná pravidla platí i pro místa, do nichž smí nahlížet, aby nedošlo k narušení soukromí.

Hned druhými v pořadí jsou strážníci, kteří na popud obsluhy vyjíždějí na označené místo a posoudí, zda se záležitost dá ihned vyřešit. „Většina přestupků se řeší blokovou pokutou. Stává se ale, že někdy pravomoc městských strážníků nestačí,“ informovala Staňková. A zrovna tehdy je nutný zásah Policie České republiky, která lapeného hříšníka převezme.

Kamery však nepomáhají jen k upozornění na případné nepravosti a nevhodné chování. „Mnohdy zaznamenají i člověka, který potřebuje lékařskou pomoc, nebo požár, k němuž jsou poté přivoláni hasiči,“ vysvětlila tisková mluvčí.

V ulicích města je v současné době sedm kamer. Nachází se v samotném centru, v lokalitě Hájek, v Borovině a v ulicích Soukopova a Modřínová. Statistika od roku 2001 říká, že z celkového počtu 386 výjezdů městských strážníků 218 přestupků vyřešila pokuta, kterou muži zákonu udělili na místě. Dalších 94 výtečníků skončilo v rukou státní policie. V devíti případech byla kamera rozhodující pro záchranu lidského života, šestkrát se zasloužila o uhašení požárů.