„Po pátečních a sobotních večerech nás většinou čeká překvapení. Buď je to popelnice hozená do potoka, nebo rozbitá lavička. O znečištění ulice opilci radši ani nebudu mluvit,“ popsala situaci Jitka Bočková, která žádost iniciovala.

Instalace bezpečnostních kamer by podle ní situaci částečně uklidnila. „Kdybychom zde měli alespoň jednu kameru, vandalové by si svoje činy určitě rozmysleli,“ dodala. Městská policie tvrdí, že vandalismus v Kočičině řeší, ale rozhodnutí o instalaci kamer je prý složité. „Je to běh na dlouhou trať. Vyřešit se musí i způsob přenosu dat z kamery na městskou policii. Žádost o instalaci zřejmě nerozřešíme do konce letošního roku,“ řekl ředitel Městské policie Třebíč Ladislav Prvák.

Hlavním cílem policistů je nyní dopadení sprejera, který na několik domů v Kočičině nastříkal nápis „mots“. Jeho výtvorů je po Třebíči mnoho. „Samozřejmě po něm pátráme, ale není to jednoduché. Z každého dopadeného sprejera ale máme radost,“ dodal Prvák.

„Posprejovaná fasáda nás určitě trápí nejvíce. Pokud policie pachatele dopadne, vrátí nám peníze za opravu. Pokud ho ale nechytí, opravu jsme si bohužel uhradili ze svého,“ podotkla Bočková. Podobné problémy má většina obyvatel Kočičiny, zejména pak Zdislaviny ulice. Tudy se totiž do svých domovů v pozdních hodinách vrací většina opilců. A na ulici po nich zůstává spoušť. „Když se je pokusím z okna uklidnit, začnou urážet a slovně napadat,“ svěřila se Michaela Gregorová, která také bydlí ve Zdislavině ulici. „Každé ráno se probouzíme s obavami, co se zase přes noc stalo,“ dodala.
Radnice si je problémů s výtržnictvím v Kočičině vědoma a záležitost bude projednávat.

„Instalace kamery spadá pod komisi prevence kriminality. Samozřejmě o tom bude město jednat. Musí se zohlednit kam a na co se bude kamera dívat, technické podmínky k instalaci a samozřejmě i finance,“ popsal mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Problémy s vandaly mají obyvatelé Kočičiny téměř nepřetržitě. Proto doufají, že policie bezpečnostní kameru ve Zdislavině ulici zprovozní. Pokud by tím výtržnictví nezmírnili, alespoň by policie měla záznamy, ze kterých usvědčí pachatele.

„Situace je neúnosná. Nejde jen o poškozování majetku, ale také o zdraví obyvatel. Žijí tu i malé děti a auta projíždějí nepřiměřenou rychlostí. Nehledě na to, že mou dceru už dvakrát vystrašil exhibicionista u dětského hřiště,“ vzkázala Bočková.

KATEŘINA DLABAČOVÁ