Městský kamerový systém se podle vedení města osvědčil, letos přibude kamerový bod u Atomu v křižovatce ulic Velkomeziříčská, Modřínová a Jelínkova. V polovině příštího roku se objeví dopravní kamery za 1,5 milionu korun, které pohlídají plynulost provozu na vytipovaných křižovatkách ve středu města v oblasti Bráfovy třídy. „A plánujeme další kamerové body ve městě. Bavíme se například o okolí Domu dětí a mládeže, nového moderního veřejného hřiště v Borovině, o parku na Hrádku,“ předeslal třebíčský starosta Pavel Pacal.

V současnosti se kvůli tomu rozšiřuje dohledové pracoviště v budově městské policie, kde jsou pulty s obrazovkami. Vyjde to na půl milionu korun. Dohromady vznikne systém propojený tak, že bude možné v krizových situacích při opravdu velkých dopravních zácpách ve spolupráci se státní policií dynamičtěji nastavit chod světel na křižovatkách. Půjde rovněž sledovat bezpečnost na sledovaných komunikacích, stejně jako odhalovat trestnou činnost, například pohyb kradených vozidel a hledaných osob.

Aktuálně má Městská policie Třebíč 51 zaměstnanců. Od 1. ledna 2020 přibudou další čtyři, určení pro posílení týmu, jenž sedí u obrazovek a obsluhuje kamerový systém. Jeden člověk ze čtyř pak bude zároveň pracovat jako městský strážník. Letos je roční rozpočet městské policie 34 milionů korun. Po nabrání posil to bude o 1,5 milionu víc. „Strážník městské policie musí mít maturitu, čistý trestní rejstřík, už je povoleno, že mu může být 18 let a pokud mu ještě není 21 let, může být pověřen výkonem jen určitých úkonů. Musí splnit náročné psychologické a fyzické testy,“ vyjmenoval požadavky třebíčský místostarosta Vladimír Malý.

Místostarosta Miloš Hrůza, který má městskou policii ve své kompetenci, na otázku, zda už není kamer v Třebíči moc a zda si mu někteří lidé nestěžovali, že si připadají doslova pod drobnohledem, odpověděl, že se s takovou výtkou dosud nesetkal. „Naopak. Třebíčané přicházejí s podněty, kde by ještě mohla kamera přibýt, protože například zrovna v jejich ulici už měli párkrát ulomené zrcátko u auta,“ konstatoval.

A přidal další místo, kde se zvažuje nový kamerový bod. „Chystáme se příští rok nainstalovat pohyblivou kameru za hlavní poštu nedaleko lávky přes řeku do Kočičiny. Zabere jednak průchod u pošty, dále lávku, park za ní a Masarykovu vyhlídku. Na ni sice dohlédne kamera z městské věže, ale ta je poměrně daleko,“ vysvětlil.

Od městské policie ví o řadě případů, kdy operátoři kamerového systému odhalili různé trestné činy nebo přestupky: například objevili utečence z rapotické věznice či dvojici, která se oddávala milostným hrátkám přímo na Karlově náměstí u bývalých veřejných záchodků.

Ani mluvčí městské policie Lucie Šerková nemá podnět od obyvatel Třebíče, kterým by vadila kamera u jejich domu nebo bytu. "Nezaznamenali jsme, že by někdo říkal – koukáte mi do oken, nepřejeme si to. Naopak lidé přicházejí s požadavky na nové kamery v lokalitách, kde dochází třeba k vandalismu,“ potvrdila zjištění místostarosty Hrůzy.

„Obsluha je školená, operátoři dodržují přísná pravidla ochrany soukromí,“ doplnila.

„Díky kamerám například včas odhalujeme lidi se sebevražednými sklony, kteří se pohybují po železničním mostě přes Libušino údolí. Hodně nám kamerové body pomáhají při včasném zachycení a řešení rvaček u diskoték, nedávno odhalili drogovou činnost,“ vyjmenovala.

Stalo se rovněž, že pracovník u kamer spatřil muže na Karlově náměstí, který seděl na lavičce u zastávek, držel se za srdce a kolaboval. Rychle na místo vyjela hlídka strážníků, přivolala záchranku. „Hodně se daří odhalovat sprejerství. A loni například na Karlově náměstí opilý muž neohroženě skákal před rozjetá auta. Na kamerách jsme ho spatřili a situaci vyřešili,“ doplnila.

V současnosti má třebíčský kamerový systém 40 bodů a postupně se v průběhu dalších let bude rozrůstat až na 60 bodů plus dopravní kamery.