Josef Špelda, který stále učí na katedře kamery Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) v Praze, brzy oslaví čtyřiaosmdesáté narozeniny. Narodil se dvaadvacátého dubna 1940 v Třebíči, kde měli jeho rodiče cukrárnu. Bývala v rohovém domě na Karlově náměstí, v místech, kde na náměstí ústí Kotlářská ulice. „Můj pradědeček byl perníkář, to ještě cukráři nebyli. Až můj dědeček byl cukrář a můj otec taky. Někdy začátkem padesátých let k nám do domu najednou přišli takoví pánové, to si pamatuji jako dítě, a začali tam něco prohlížet a sepisovat. Potom jsem se dověděl, že můj otec není cukrář jako šéf toho podniku, ale jako pan vedoucí,“ vzpomínal Špelda v roce 2014 v pořadu Na plovárně na znárodnění rodinné firmy. „Čili já jsem tu rodinnou tradici přerušil. Kdyby nenastala tato situace, tak bych dnes byl taky cukrář a kavárník v Třebíči na náměstí,“ doplnil Špelda, přičemž určitou perličkou je i fakt, že stál za kamerou také u seriálu Cukrárna s Ivou Janžurovou, Janou Štěpánkovou či Naďou Konvalinkovou v hlavních rolích.

Cena získala letos nový vzhled, který vytvořil umělecký kovář Pavel Tasovský.
Cenu města Třebíče získá hokejový trenér, kameraman a herečka

Díky tomu, že jeho otec hodně fotografoval a že Josefu Špeldovi jednou věnoval promítačku, na které si mohli pouštět grotesky, se Špelda dostal k fotografování a filmování, nejprve na osmimilimetrovou kameru. „Navíc na tehdejší jedenáctiletce, což bylo vlastně gymnázium, studoval o rok výš Jaromír Šofr. Ten nastoupil v Praze na FAMU a vyprávěl mi o tom, jak FAMU funguje, jací jsou pedagogové, co je předmět výuky,“ vysvětlil třebíčský rodák cestu, kterou se dostal k filmařskému pásu.

Špeldova rodina v Třebíči patřila mezi nejznámější ve městě. Ve své knize Procházky starou Třebíčí počtvrté ji zmínil i bývalý třebíčský kronikář Jiří Joura. Josef Špelda však v rodinné tradici už pokračovat nemohl, a proto „zběhl“ k umění. Kromě současné ceny za celoživotní dílo je také držitelem Ceny Thálie a Ceny města Třebíče.