„Nejčastějšími důvody pro zařazení dítěte do programu jsou výchovné problémy, problémy s vrstevníky, v komunikaci a tak dále. Dvojice dítě-dobrovolník se setkává jednou týdně na dvě až tři hodiny minimálně po dobu jednoho roku a smysluplně spolu tráví volný čas,“ vysvětlila vedoucí dobrovolnického centra Michaela Svobodová ze Středu.
Během společných schůzek dobrovolníci pomáhají chlapcům či dívkám překonat jejich složité životní období, dokázat se začlenit mezi vrstevníky či krotit své agresivní chování. Dobrovolníci procházejí psychologicky zaměřeným výcvikem, při kterém odborníci určí, zda jsou schopni pracovat s dětmi, či nikoliv.
Loni se do programu zapojilo osm dvojic. Některé se zúčastnily jednodenní akce Detektivové, kde otestovaly své výtvarné, logické i pohybové dovednosti. Děti se navíc setkaly na letním táboře. „Dvojice spolu loni strávily celkem 272 hodin,“ uzavřela údajem ze statistiky Michaela Svobodová.
Občanské sdružení Střed dále vyslalo loni do světa čtyři desítky dobrovolníků, kteří nabídli pomoc tam, kde ji druzí potřebovali. Třináct z nich zaměřilo svůj akční rádius na domovy pro seniory a jeden ústav sociální péče. „Dobrovolníci nenahrazují práci odborného personálu, ale vhodně ji doplňují,“ vysvětlila Svobodová.