Fén socialistického designu, mobil s vysunovací anténou, žehlička s hmotností koně bez napařování, mixér, který by vzbudil mrtvého. Přesně taková kolekce může být ilustračním příkladem. Kam s ní? Nejjednodušší je nacpat ji do popelnice. Informovaný člověk ovšem ví, že věc lze řešit i jinak.


Ve dvanácti elektroprodejnách na Třebíčsku jsou vytvořená místa, kam je možné takový odpad odložit, byť si člověk nic nového nekupuje. Jinde funguje systém kus za kus, nový za starý.


„Máme tu jednak koš na menší přístroje, a pak nádobu na staré baterie. Ta se nám zaplní tak za pět neděl,“ prozradila Deníku prodavačka prodejny Magnum na Komenského náměstí v Třebíči Jana Pokorná. Je ale možné dopravit sem i objemnější věci, jako pračku nebo lednici. Jakmile je plno, stačí informovat příslušnou firmu, která se ekologickou likvidací zabývá a ta si vysloužilé přístroje odveze.


„Ovšem občas nastává i absurdní situace, kdy sem někdo donese staré video, které už nefunguje a vzápětí se objeví někdo jiný, kdo si jej zase odnese. Snad se domnívá, že si to opraví,“ přidala poznatek navrch Pokorná.


Dalším místem jsou samozřejmě sběrné dvory, v každém je vyčleněný kontejner na elektroodpad a některé obce čas od času organizují hromadný svoz vysloužilých zařízení.


Zpracovatelé taky nabízejí obcím a městům zápůjčku speciálních boxů, kam lze staré přístroje odložit, aby lidé nemuseli jezdit bůhvíkam a zároveň je nedávali do směsného odpadu.


„Máme na úřadu městyse kontejner od června. Za tu dobu se ale zaplnil pouze tak z poloviny, byť si myslím, že obyvatelé o něm vědí. Když tam nahlédnu, je tam odložený mobil, mixer, vrtačka, ale třeba i rozbrušovačka,“ informoval starosta Starče Čestmír Linhart. Stejný kontejner je například v Litohoři u kulturního domu.


Systém zpětného odběru a recyklace vyřazených elektrozařízení funguje v tuzemsku teprve třetím rokem. Výsledky průzkumu tří kolektivních systémů Asekol, Ekolamp a Elektrowin, které se sběrem a recyklací elektroodpadu zabývají, jsou optimistické: oproti stejnému období loňského roku lidé odevzdali o desítky procent víc kilogramů, co se hmotnosti týče.


Vyloučení elektrozařízení z běžného komunálního odpadu přitom kromě životního prostředí šetří i rozpočty měst a obcí. „Za tři roky fungování našeho kolektivního systému jsme vyčíslili úsporu pro obecní pokladny na úctyhodných 300 milionů korun,“ prohlásil Roman Abrham z Elektrowinu. Navíc se podle něj daří znovu využít až 90 procent materiálů, které zařízení obsahují.


Seznam 12 elektroprodejen, kde jsou sběrné koše:

Třebíč:
ETA – ELEKTRO, Smila Ososvského 15
VIKI s.r.o., V. Nezvala 3
TIPA B, a.s., V. Nezvala 64
Vladimír VLACH, Brněnská 69
Magnum, Komenského nám. 153/3

Stařeč:
Pavel Chromý

Jemnice:
Elektro Foto Kaláb, Husova 100

Jaroměřice nad Rokytnou:
Alena Svobodová, nám. Míru 24
Jašovi s.r.o., nám. Míru 26

Moravské Budějovice:
ELEKTRO DŮM, Tyršova 366
Elmann – Remont, nám. Míru 4
SUCHÝ, Pražská 1577