Knihy, kam je zapisují, ještě v září plní šest, sedm jmen denně. Nyní kolonky zejí prázdnotou. Ještě minulý týden se dalo do kadeřnictví dojít náhradní trasou přes areál staré borovinské fabriky, nebyla to ale příjemná ani ideální varianta.

Všude bláto, výkopy, stavební stroje. Lidem teď zbývá už jen přístup po hrázi borovinského rybníka. Na ten ale nejsou zvyklí, ještě nevešel v povědomí a tak prostě přestali za kadeřnicemi chodit úplně.

Stavba kruhového objezdu potrvá až do června příštího roku. A téměř stejnou dobu bude nepřístupný taky oblíbený chodník.

Pěší už jen po hrázi rybníku

„Měli jsme dnes kontrolní den, kterého se zúčastnili rovněž zástupci vedení Hotelové školy, pod kterou učební obor kadeřnice spadá. Dohodli jsme se na tom, že průchod přes borovinskou fabriku pro pěší uzavřeme. Je to opravdu nebezpečné. Zákazníci si budou muset dočasně přivyknout na cestu po hrázi rybníku. Jinak to skutečně nejde. Původní chodník bude otevřený nejdřív těsně před dokončením stavby v červnu 2012,” informoval včera investiční referent odboru dopravy na třebíčské radnici Vojtěch Novák.

Proč je odliv zákazníků pro učnice takový problém? To je jednoduché. Potřebují mít „na čem” trénovat. „Jistěže se mohou česat vzájemně, to ovšem nejde donekonečna. Navíc přímý kontakt se zákazníkem je nenahraditelný, potřebují mít tento typ praxe, posouvá je kupředu,” říká učitelka odborného výcviku Jana Kmošková.

Výstavba nové okružní křižovatky začala letos na jaře, městskou kasu vyjde na 21,5 milionu korun a podle radničního mluvčího Ivana Přibíka „vytvoří kvalitní a bezpečný příjezd z Koželužské ulice k bývalé továrně Bopo.” Ze starých objektů fabriky pomalu vzniká nová městská čtvrť, jde o projekt několika místních podnikatelů.

„Náročnou částí výstavby křižovatky byla přeložka teplovodního potrubí. Starý teplovod musel být odstraněn včetně technologického mostu přes Koželužskou ulici a musel být vybudován teplovod nový. To vše se letos muselo provádět až po skončení topné sezóny. Celou stavební akci to tedy prodloužilo. Nebýt toho, mohla být křižovatka hotová dřív,” podotkl Přibík.

Součástí nového „kruháku” budou kromě silnice také chodníky, veřejné osvětlení a přemostění potoka. Nutností jsou přeložky sítí a opěrná zeď ve svahu k ulici Hájenky. V sumě 21,5 milionu korun je zahrnuto také mimo jiné rozšíření Koželužské ulice a nové schodiště do ulice Hájenky.