Kmen vedle kmene, špalek vedle špalku. Tak nyní vypadá zámecký park v Třebíči. Ten se chystá na rozsáhlou revitalizaci. A tak jako první bod v programu přišlo na řadu kácení některých stromů. „To víte, že na to koukám dost překvapeně. Parkem moc často nechodím, tak mě to tu zarazilo,“ zamýšlí se Jana Malá, která parkem zrovna prochází.

Zámecký park v Třebíči.
Zámecký park v Třebíči prokoukne. Postarají se o cesty i stromy

Pokácené stromy leží po celé délce parku, tedy od zámku až k ulici U Obůrky. Některé z nich už podle vzrůstu byly staré mnoho desítek let. „Je to poměrně smutný pohled. Pevně věřím, že se je podaří nějak nahradit,“ doplňuje Malá.

Je ale pravda, že dost stromů už má své nejlepší roky za sebou. Dokládá to množství vyhnilých míst. „Nejpatrnější je to na tom kmeni, který leží až skoro u Obůrky. Z něj fakt zbylo jen torzo. A ještě k tomu poloviční,“ ukazuje senior František Procházka, na velký kmen, na němž zbylo jen naprosté minimum zdravé dřevní hmoty. „Další stromy vypadají na první pohled celkem zdravě, ale na pařezech je vidět, jak byly vykotlané,“ dodává důchodce.

Kácení v Třebíči

I jemu je však vzrostlých dřevin líto. „Pokácet se ty stromy asi musely, ale když je tady člověk vídá celý život, tak ho to zamrzí,“ souhlasí Procházka. „Podobně mě mrzí i ty pokácené stromy z Václavského náměstí. Tam to teď navíc vzali fakt šmahem. Některé tam podle mě mohly zůstat stát,“ poukazuje senior na další rozsáhlé kácení, ke kterému před několika dny došlo na druhé straně města.

Zámecký park je také oblíbeným místem turistů, kteří ho často volí jako odpočinkové místo po návštěvě zámku a baziliky svatého Prokopa. „Těch stromů jsme si samozřejmě všimli. Zámecký areál je moc pěkný, park taky, a tak doufáme, že další kácení už nebude potřeba,“ uvedla Hana Kostelníková z Příbrami, která se na třebíčské památky přijela podívat s manželem.

Kostelníková se také zajímala, jak rozsáhlá vlastně obnova zámeckého parku bude. Podle sdělení třebíčské radnice je revitalizace rozdělená do více etap. Kácením začala ta zcela první, která vyjde na asi devět milionů korun. Kácí se i na nedaleké Polance. Mýcení předcházel rozsáhlý průzkum, kdy odborníci zkoumali více šest stovek dřevin, z čehož přes pět set byly právě stromy. Dendrologové navrhli pokácet jich na šest desítek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lípa stará 200 let padla. Třebíč se loučí se stromem, jenž dominoval svému okolí

Zdroj: Deník/František Vondrák