Jasná fakta předložil před nedávnem Český statistický úřad - oblíbenost kempů dlouhodobě klesá.


Letos až o pětinu. „Zaznamenali jsme meziroční pokles o více než osmnáct procent,“ doplnil Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.


Na Třebíčsku je však situace jiná. „Máme teď plno, posíláme lidi do penzionů,“ vysvětlila Marie Vlčková z kempu v Poušově. Na nedostatek turistů si nemohou stěžovat ani v autokempu Wilsonka v Hartvíkovicích.


„Návštěvnost kempů je přímo úměrná počasí. My máme k dispozici statistiku návštěvnosti za červenec, a ta je o něco horší. Ale je to kvůli zimě a dešti.

Jinak nemám pocit, že by jezdilo méně lidí,“ upřesnil majitel Jaroslav Kuchynka.


Podobné je to i v Rouchovanech u rybníka Stejskal.


„Teď nám ubyli návštěvníci, ale je to kvůli končící sezoně. Řekla bych, že situace je stejná jako loni. Z dlouhodobého hlediska lidí v kempech asi ubývá, ale tento rok jsme to moc nepocítili,“ upozornila správkyně Jitka Svobodová.


V Rouchovanech se vedle Čechů objevují i cizinci. „Jezdí sem Holanďané, Slováci, Poláci. Teď tu půl roku bydlí jedna rakouská rodina,“ dodala Svobodová.

Češi dnes raději do hotelů


Tato situace však neodpovídá celorepublikovému trendu.


Podle něj se Češi stěhují z kempů do penzionů a hotelů. „Dříve jezdili Češi do kempů, protože jiná varianta zkrátka nebyla. Bylo to to jediné, co si mohli dovolit. Dnes zaznamenáváme odliv, ale majitelé kempů si to ještě neuvědomili. Paradoxně dokonce počet kempů narůstá,“ řekl Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.  Jenom na Vysočině za posledních osm let vznikla čtyři nová zařízení tohoto typu. Podle Okamury by opětovnému zájmu turistů o kempy pomohlo zlepšení a rozšíření nabízených služeb. I když by to s sebou pravděpodobně přineslo zdražení.

PETRA PISKOVÁ