„Kdyby jen to. Já už viděl vyskládaný celý obývák. V poslední době jsou v kurzu zbytky po kuchání starých aut. Majitelé z nich prodají železo, protože je teď za dobrou cenu, a palubní desky či sedačky naskládají ke kontejnerům. Co je moc, to je moc,“ popsal vedoucí budějovických technických služeb František Kuchta.

Město si s problémem dlouhodobě neví rady, přitom tu dobře funguje sběrný dvůr. Je otevřený šest dní v týdnu od rána do odpoledne. Svou roli zřejmě hraje fakt, že objemný komunální odpad jako stavební suť, pneumatiky a podobně, je zpoplatněný částkou dvě koruny za kilogram. Vše ostatní, například i lednice a televize, je zde ovšem možné uložit zdarma. Není vyloučeno, že nepořádek k popelnicím vozí také přespolní.

Nespálit si prsty

Lidé, kteří nahlásí městské policii výtečníky, již právě vykládají nežádoucí odpad, pokaždé couvnou, když se mají pod oznámení podepsat. „Nechtějí si pálit prsty a my nemáme svědectví jako důkaz, nemůžeme tak nikoho postihnout,“ konstatoval vedoucí budějovických městských strážníků Petr Dohnal. Nyní se rýsuje řešení, pomůže mobilní kamera.

Radnice shání prostřednictvím programu prevence kriminality dotace na dovybavení městského kamerového systému. A jedna z kamer by měla být mobilní. Bude možné ji přenášet a problematická místa monitorovat. Město by ji mohlo mít do pololetí.

„Nejhorší to bývá v ulicích Mánesova, Havlíčkova, na náměstí Svobody, ale i v Mexiku. Kamera by snad mohla pomoci, uvidíme, jak to bude s identifikací pachatelů,“ zmínil ředitel technických služeb Kuchta.

Vedoucí strážníků Dohnal si myslí, že to bude dobrá prevence, i když hrozí, že se tahle nekalá činnost přesune jinam. Ale snad se to prý zlepší. Za ukládání odpadu, kde to není povolené, je podle něj bloková pokuta do tisíce korun. Ve správním řízení pak do deseti tisíc korun plus poplatek za správní řízení.