Do lokality je přístup po poměrně úzké komunikaci a je jasné, že až se jednou nastěhují lidé do čtyřiadvaceti nových bytů, bude třeba vyřešit dopravní obslužnost.


Svoboda veškeré zákonem dané náležitosti stavebnímu úřadu doložil. O tom, že bytový dům zde stát může, není pochyb. Lokalita v územním plánu už tři roky figuruje jako místo pro občanskou vybavenost. Hlavní otázkou zastupitelů bylo: Kdo zaplatí rozšíření silničky o chodník?
V tomto případě se jedná o zhruba stometrový úsek, kdy bude třeba do strouhy položit trubky a svršek upravit pro pěší.


„Já bych to tu vůbec neřešil. Proč se tím zabýváme? Svoboda chce prodat byty, tak ať se tím zabývá on,“ sdělil důrazně svůj názor zastupitel Antonín Hloušek.


„S tím nemůžu souhlasit, je potřeba nad tím začít přemýšlet. Kde tam ti lidi budou chodit? Když pojede matka s kočárkem, kam bude uhýbat protijedoucímu autu?“ ohradila se Vladimíra Weissová.


Místostarosta Ivo Matoušek má názor jasný: „Polovina zastupitelů tehdy byla při tom, když se změna územního plánu odhlasovala. Nyní je i na nás, na městu, se do věci vložit a pomoci,“ prohlásil.


Chodník za statisíce


Kolik bude rozšíření přístupové cesty stát? Určitě statisíce korun. „Mou prioritou je, aby lidé, kterým byty prodám, byli spokojení. Nebráním se jakékoliv spolupráci,“ vyjádřil se ve čtvrtek, den po jednání zastupitelů, stavebník Svoboda. Zastupitelé i radní se tak v budoucnu budou řešením situace zabývat.
Další připomínkou zastupitelů byla blízkost bytovky hlučné silnici I/23. Padl i argument, že v budoucnu se má komunikace v kopci rozšiřovat o stoupací pruh. Nebude pak dům vadit?


„K bytovce v Náměšti jsme se vyjadřovali. Je na stavebníkovi, aby splnil hlukové limity tím, že na stavbu použije patřičné materiály,“ konstatovala ředitelka správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jihlava Marie Tesařová. Jak řekla, pokud se v budoucnu rychlostní komunikace I/23 dočká rozšíření, protihluková bariéra se bude řešit podle legislativy platné v té době, takže předjímat, kdo ji případně zaplatí, by byla čirá spekulace.
Svoboda hodlá začít stavět příští rok zjara, hotovo by mělo být v roce 2010.