Od 1. října na zastávku Železniční stanice zajíždí některé spoje linek 4, 10 a 13. „U linky číslo 4 ve směru na polikliniku dojde k zapojení všech spojů, tedy k vlakovému nádraží budou zajíždět všechny. Směrem na Hájek budou terminál obsluhovat pouze vybrané spoje," informoval místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

Ve směru poliklinika budou autobusy nejprve zastavovat na zastávce Železniční stanice stanoviště číslo 9 a dále pokračovat na zastávku Nemocnice.

V opačném směru budou k terminálu zajíždět pouze vybrané spoje linky 4, které budou mít návaznost na železniční dopravu. „Obslouží zastávky v pořadí Hrotovická, Železniční stanice stanoviště číslo 8, Nemocnice, Bráfova," vyjmenovala Hana Máchalová z odboru dopravy Městského úřadu Třebíč.

Linka číslo 10 bude k terminálu zajíždět pouze v ranní a odpolední špičce. Naopak spoje linky číslo 13 budou jezdit k terminálu všechny. Třináctka ve směru na Karlovo náměstí zajede k terminálu a bude pokračovat Nádražní ulicí na náměstí.

K terminálu zatím nebudou jezdit autobusy linek 4, 10 a 13 mezi desátou hodinou v noci a šestou ranní. S jejich zapojením se počítá až po schválení krajskou hygienou. „Předpokládáme, že by to mohlo být od 1. prosince," doufá Pacal.

V září začaly k dopravnímu terminálu zajíždět také některé další příměstské autobusy. Nejvíce na trase Třebíč Dukovany, kde od začátku září přibyly tři ve směru do Dukovan (6.24, 13.42 a 14.37) a jeden z opačného směru (14.14). Přibyla i čtyři zastavení autobusů jezdících z Třebíče přes Jaroměřice nad Rokytnou do Moravských Budějovic (8.47, 10.47, 14.32 a 16.37). Přímo z terminálu vyjíždí autobus na Moravské Budějovice přes Horní Újezd v 14.55.

A tři spoje nově od začátku září zastavují také na trase Třebíč Hrotovice Rouchovany. Ve směru do Rouchovan jsou to odpolední spoje ve 14.43 a 16.33. V opačném směru před autobusovým nádražím zastaví u terminálu ve 13.18 hodin.

Význam třebíčského dopravního přestupního terminálu vzroste podle vedoucího odboru dopravy na třebíčské radnici Aleše Kratiny po revitalizaci trati Zastávka u Brna Okříšky. Ta je naplánována na příští rok a významně se dotkne i třebíčského nádraží, kde mají například vzniknout nové peróny s podchodem.

Významnou roli bude hrát třebíčský terminál také v plánovaném dopravním systému Kraje Vysočina. Ten by měl autobusovou a železniční dopravu více propojit. „Tento nový systém počítá s tím, že se omezí souběh autobusů a vlaků. Přestupní terminál v Třebíči je toho důležitá součást. Naváží se časově i tarifně všechny důležité spoje. Já to vnímám jako novou etapu využití přestupního terminálu. Vše bude systémově navázáno tak, aby to fungovalo daleko lépe," řekl Aleš Kratina.