Právě kvůli nim teď třebíčská radnice zavedla přidělování evidenčních čísel. Způsobila to vlastně majitelka jednoho rekreačního objektu, která o přidělení evidenčního čísla požádala. „Trochu jsme se tomu bránili, paní ale byla neodbytná. S ministerstvem vnitra jsme si pak vyjasnili, že jsme povinni evidenční čísla přidělit, pokud jsme o to požádáni,“ přiznal starosta města Pavel Janata.

Paul Ewert: Krajinná konstrukce, akryl, tužka, papírová koláž na plátně, 80 x 100 cm, 2017.
OBRAZEM: Co by nemělo být přehlédnuto

Evidenční číslo dostane každý nově postavený objekt určený pro rodinnou rekreaci automaticky. Majitelé starších chat v zahradních koloniích musí o přidělení sami požádat, pokud evidenční číslo chtějí. Evidenční číslo potřebují zejména lidé, kteří na zahradách trvale bydlí, k určení adresy.

Radnice teď trochu s obavami vyčkává, kolik lidí se o evidenční číslo přihlásí. Může se totiž stát, že takový člověk bude potom vyžadovat doručování pošty, vyvážení odpadu nebo zimní údržbu. Toho se ale nedočká. „Každý, kdo chce bydlet na zahradě, musí počítat s tím, že bydlí na zahradě. A ne ve městě,“ vzkázal starosta.

Přihlásit se k trvalému pobytu v rekreačním objektu možné je. V Třebíči je i řada lidí, kteří mají trvalý pobyt hlášený na radnici, nicméně ve skutečnosti žijí právě na zahradách. „Znám takových několik,“ podotkla místostarostka Marie Černá.

Zručnost dětem nechybí. Vyrobily budky a krmítka pro ptáky.
Zručnost dětem nechybí. Vyrobily budky a krmítka pro ptáky

Evidenční čísla pro rekreační objekty budou modrá na bílém podkladě. Číslo bude vždy doplňovat název zahrádkářské kolonie. Radnice použije vžité názvy Mojmír, Dalibor, Libuše, včetně kolonie J. Fučíka. Oficiálně nechá kolonie označit cedulemi, podobně jako názvy ulic. Vyčlenila si na to 60 tisíc korun. Za vydání evidenčních čísel k objektům zase budou muset zaplatit majitelé.