Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme jen dvě, které řídíme ukládání jaderného paliva

Dukovany – Aby jel jaderný reaktor na plný a správný výkon, k tomu je zapotřebí, aby byly palivové články poskládané optimálně. Jsou to vlastně pruty, na průřezu mají tvar pravidelného šestiúhelníku a najednou je jich v reaktorové nádobě 349.

26.1.2011
SDÍLEJ:

JULIE KRSKOVÁ. (vlevo) 29 let, vystudovala Radiační ochranu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě. MONIKA MERVARTOVÁ. 27 let, vystudovala obor Fyzika plazmatu Přírodovědecké fakultě MUFoto: ČTK/ Luboš Pavlíček

Nejvyšší výkon podávají ty ve středu. Proto se nejrychleji „vyšťaví“ a je nutné je čas od času přeskládat. Jednou ročně pak pětina z nich, ta nejopotřebovanější, musí pryč. Přesouvá se na reaktorovém sále do speciálních bazénů pod příkrov osmi metrů vody s kyselinou boritou, aby tu během následujících šesti let „vychladly“. V reaktoru je nahradí články zbrusu nové.

V Dukovanech po novotě pracují dvě ženy, které celému tomuto procesu šéfují. Mají v ruce data a parametry radioaktivního paliva. Vyhodnocují je a rozhodují, kam který článek umístit, aby štěpná řetězová reakce běžela jak po másle. Práce to není pro žádná béčka.

Julie Krsková i Monika Mervartová nejenže mají příslušné špičkové vzdělání v oboru jaderná fyzika, ale prošly i vražedným sítem dukovanských psychotestů. V nich pro vstup a práci v kontrolovaném pásmu radiační ochrany uspěje jen každý desátý uchazeč. Díky studijní dřině a psychické rovnováze a odolnosti ale získaly pozici, o které mohou říct: když připočteme kolegyni z Temelína, jsme jen tři ženy v republice, které si do kolonky zaměstnání píšou technoložka reaktorové fyziky v jaderné elektrárně.

Táta je umělec

Obě jsou příjemné, usměvavé, žádné suché technokratky. Devětadvacetiletá Julie Krsková při vyprávění o sobě překvapí už popisem rodinného zázemí: „Pocházím z umělecké rodiny. Táta je umělecký řezbář, maminka něco podobného, obě sestry vystudovaly uměleckou průmyslovku, jedna se zabývá kovem a šperkem, druhá sklem. No a já, která jsem druhorozená, kontroluju zavážku jaderného paliva v elektrárně,“ směje se sympatická černovláska.

Když zapátrá v paměti, vyloví pouze maminčinu sestřenici, která vystudovala „strojárnu“. „Už od základky mě bavila matika a fyzika. Ne že bych byla na gymplu zrovna striktní jedničkářka v tomto předmětu, ale když se lámal chleba, co dál, volba byla jasná. Jaderná fyzika. A nelituju. Dělám zajímavou práci,“ podotkla. Bydlí v podnájmu v centru Brna, na Dukovany dojíždí. Ve volném čase nejraději cestuje, chodí po horách a běžkuje. Miluje Jizerské hory.

Sedmadvacetiletá Monika Mervartová měla už od mala k technice blízko. „Oba rodiče vystudovali technické obory. Měla jsem bezva dětství, jsem starší ze dvou sester. Mladší sestra studuje stavárnu v Brně, bude se zabývat třeba konstrukcí mostů a silnic. Odmalička jsme jezdili na chatu, s tátou jsem třeba pokládala střechu, to byly činnosti, které mě bavily,“ usmívá se při vzpomínce příjemná blondýnka.

Je vdaná, děti časem plánuje. Manžel taky dělá na Dukovanech. Koupili si byt v Rouchovanech, k němu patří zahrádka, to jim vyhovuje. Vaření, jak říká, přenechává manželovi, toho baví víc. Ráda mimojiné lyžuje, zanedlouho se chystá do Alp. Až Monika otěhotní, musí svůj stav nahlásit. Nebude už moci „na primár“, bude vykonávat činnosti od stolu v kanceláři. Proč se dala na takovou práci? „Je to obor, který jsem vystudovala a mám ho ráda. Roli hrálo i to, že budu pracovat ve stabilní firmě a tudíž jistota dlouhodobého zaměstnání,“ podotkla Mervartová.

Ke konci roku 2010 pracovalo v Jaderné elektrárně Dukovany 714 přímých zaměstnanců, z toho bylo 31 žen. Z dalších 421 zaměstnanců v lokalitě ze Skupiny ČEZ je 71 žen.

„Ve světě žena – technolog reaktorové fyziky zase tak moc výjimečné povolání není, i když převaha pánů v těchto profesích je všude. Je to dáno třeba i prací na směny a samozřejmě potřebné vzdělání – technika zaměřená na jadernou fyziku – obecně „táhne“ více pány. Rizika jsou velmi malá, o radiační ochranu veškerého personálu na našich jaderných elektrárnách se pečuje na světové úrovni. Můžeme si uvést malé srovnání: kdyby byl člověk (ať muž či žena, to fakt nerozhoduje) přítomen překládání vyhořelých palivových souborů z bazénu skladování (na jeho okraji) do skladovacího kontejneru CASTOR, ve kterém si pak budou hovět ve skladu vyhořelého paliva dalších zhruba 50 let, tak stínící vrstva vody a další opatření zaručí, že za hodinu takový pracovník obdrží srovnatelnou dávku záření jako za dvě hodiny letu na dovolenou třeba do Řecka.“

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Autor: Hana Jakubcová

26.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení