Expertku a konzultantku Evropské komise pro strukturální pomoc a evropské fondy představila ve středu jako svého koně Evropská demokratická strana /EDS/.

Spolu s Jourovou se na kandidátce objeví například europoslankyně a předsedkyně EDS Jana Hybášková a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Jourová, která byla před dvěma lety nespravedlivě obviněna z přijímání úplatku v souvislosti s takzvanou kauzou Budišov a strávila asi měsíc ve vazbě, bere nabídku kandidovat za svou rehabilitaci.

„Je to návrat do Česka i návrat mezi slušné lidi, já jsem je nikdy neopustila, ale tady to tak někteří brali,“ nechala se slyšet Jourová, která nyní pracuje jako poradkyně hlavně v Rumunsku.

Evropská demokratická strana byla v České republice založena v listopadu 2008, s podporou Václava Havla. Podle zakladatelů vznikla též jako reakce na rostoucí euroskeptické tendence.

„Na své působení v evropském týmu EDS se vybraní experti dlouhodobě připravují, včetně zvládnutí příslušné agendy EU a EP, disponují kvalitní a ověřenou jazykovou výbavou a četnými pracovními výsledky ve svých oborech,“ oznámila strana ve svém tiskovém prohlášení.

Další kandidáty představí Evropská demokratická strana (EDS) v průběhu února.

Exnáměstkyně podá na stát pět žalob

Bývalá náměstkyně Jiřího Paroubka na ministerstvu pro místní rozvoj Věra Jourová se chystá zažalovat stát.

Chce odškodné kvůli mylnému obvinění, že se podílela na tunelování evropských peněz.

„Celkem jsme s mým právním zástupcem připravili pět podání,“ řekla Jourová.

Bude žádat náhradu mimo jiné za měsíc, který musela strávit ve vazbě.

Policie Jourovou zatkla při vyšetřování takzvané kazy Budišov, v níž byli obviněni někteří členové sociální demokracie. Ukázalo se však, že ve vazbě byla neoprávněně, protože policie si mylně vyložila odposlechy, na nichž vyšetřování postavila.

Omyl přiznal v rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz také bývalý ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice.