Jízda bez řidičského oprávnění by tak mohla být znovu pouze přestupek, za nějž by hrozila pokuta padesát tisíc korun nebo zákaz řízení.

Jak dopravním policistům, tak ani instruktorům v autoškolách se ale tento nápad příliš nezamlouvá. „Nesouhlasím s tím. Podle mne je to zase krok zpátky,“ řekl Deníku vedoucí dopravního inspektorátu v krajském městě Vysočiny Peter Halán.

Podobně se na věc dívá i Antonín Musil z jihlavské autoškoly. „Člověk bez řidičáku nemá, podle mého názoru, za volantem co dělat. Pokud není schopen dát za autoškolu nějakých osm tisíc korun, jak pak zaplatí padesátitisícovou pokutu?“ položil řečnickou otázku Musil.

Policisté na Vysočině nachytali k uplynulému pátečnímu dni už 145 „černých“ šoférů. Jedním z nich byl i dvaadvacetiletý mladík, který při své jízdě po Velkém Meziříčí na Žďársku naboural dva vozy, semafor a dopravní značku. „Řidič audi dojížděl kolonu aut. Nestačil však včas zabrzdit a narazil do Škody Favorit,“ řekla k případu mluvčí žďárské policie Petra Šmídová.

Útěk od nehody

Po nehodě začal mladík z místa zběsile ujíždět. „Jeho cesta však skončila na ostrůvku v křižovatce na Náměstí, kde narazil nejprve do dopravní značky a následně do sloupu semaforu. Předtím však ještě stihl nabourat Nissan Micra, který řídila jednadvacetiletá řidička,“ doplnila dále žďárská policejní mluvčí.

Ani tento karambol však řidiče nezastavil – vystoupil totiž z auta a dal se na útěk. Zatímco jemu a dalším dvěma osobám se z vozu podařilo uprchnout, třetího spolujezdce zadržel muž, který seděl v nabouraném nissanu.

Mladý řidič se nakonec na místo havárie vrátil. „Dechovou zkouškou jsme zjistili, že za volant usedl s 1,67 promile alkoholu,“ doplnila Petra Šmídová s tím, že na Žďársku už letos havarovalo šest řidičů bez řidičského průkazu.

Nejvíce „černých“ řidičů zadrželi letos policisté na Jihlavsku. „Bylo jich už celkem jednašedesát,“ podotkl mluvčí tamní policie Martin Dušek.

Podle nového zákoníku by od příštího roku mělo být trestné pouze to, když se řízení bez řidičského oprávnění dopustí někdo opakovaně nebo pokud dotyčný poruší zákaz řízení vydaný soudem.

-------------

Co říká zákon

Zákon č. 361/2000 Sb. je prvním historickým zákonem České republiky vymezující právní úpravu pravidel provozu na pozemních komunikacích, v oblasti řidičských oprávnění a řidičských průkazů. Před přijetím tohoto zákona byla problematika oblasti účastníků provozu na pozemních komunikacích upravena pouze vyhláškami, které byly přijímány na základě Vládního nařízení č. 54/1953 Sb.,
o provozu na sil-nicích.

Sankce za řízení motorového vozidla bez držení příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění: 7 bodů.