„Mami, mně se chce kakat,“ začne se kroutit čtyřletá holčička mezi regály potravin. Pokud je to v Plusu či Bille v Moravských Budějovicích, dá se říct, že končí legrace. Záchodky zcela chybí, na veřejné je to notný kus cesty. Orosená matka volí doprošovací strategii: „Prosím vás, mám velký problém, malá chce na velkou, nešlo by ji výjimečně pustit na zaměstnanecké toalety?“ Má štěstí, setkává se s ochotou personálu, je to však proti předpisům.


„Stejný problém mají starší lidé,“ zmiňuje budějovický důchodce Jaromír Málek. A vlastně kdokoliv, chce se vzápětí dodat. Město Moravské Budějovice lidem vychází jednoznačně vstříc, má velmi pěkné veřejné záchodky, ovšem nákupní centrum je od nich poměrně vzdálené. A tak se Deník obchodníků, kterým by mělo jít o zákazníka především, zeptal, zda by přece jen nešlo v této věci něco podniknout.


„Z naší centrály jsem dostala informaci, že výstavba toalet v moravskobudějovické filiálce není z technických důvodů možná,“ zněla stručná oficiální odpověď Beaty Bartošové z tiskového oddělení společnosti Billa.


Mluvčí společnosti PLUS – DISCOUNT, s.r.o. David Kolář se vyjádřil následovně: „Toalety pro veřejnost nevedeme vzhledem ke konceptu našich prodejen, které jsou malé a diskontní, lidé v nich netráví příliš času. Rychle nakoupí a odcházejí.“


Vzkaz budějovickým zákazníkům je jasný: Záchodky nebyly, nejsou a nebudou. Tečka.


To v Třebíči na třech místech je to jiné, v kvalitě ale rozdílné. V hitparádě úrovně záchodků pro nakupující jednoznačně vítězí Interspar. Jsou naprosto čisté, voňavé, s dostatkem toaletního papíru, i design oku lahodí. Kaufland a Hypernova jsou na tom hůř a zhruba podobně. I když v prvně jmenovaném se lidé o klíč nemusejí doprošovat, často tu chybí toaletní papír, nádobka na mýdlo je pouze jedna, druhou někdo ukradl. Občas tu rovněž nebývá příliš čisto.


V Hypernově se, jak již bylo naznačeno, o klíč musí žádat v informačním koutku. Zřejmě kvůli vandalům, vchod je zvenčí budovy. Toalety jsou v naprosto nejzákladnějším provedení, ale relativně čisté, s dostatkem toaletního papíru. Nad chybějícím zrcadlem lze přimhouřit oči. Protože bude letos na podzim kolaudace nové budovy nedaleko, jakékoliv úpravy či zušlechtění toalety by zřejmě bylo mrháním prostředy i energií.
Delvita alias Billa vedle pošty v Třebíči žehrá na to, že veřejné záchody jsou na Karlově náměstí. A ostatní větší markety v okrese? Spoléhají na blízkost benzinek ve svém okolí.