Pokud námraza potrvá i přes nový rok, bude lesům hrozit kalamitní stav

„Mezi svátky nám třikrát vypadl proud. Bylo to právě na Štědrý den, když jsme se dívali na pohádku,“ řekla Jana Pešková z malé vesnice na Třebíčsku. Stejný případ nastal také v Třebíči. „Nám proud vypínal několikrát. Dokonce i v noci. Měla jsem strach, že se mi tím porouchal mrazák. Přes den se to pak ještě opakovalo,“ prozradila Stanislava Doležalová z Třebíče.

Výpadky elektřiny potvrdila mluvčí firmy E.ON Božena Herodesová: „Ano, výpadky proudu jsme na lokálních místech zaznamenali, ale snažíme se jim předcházet a rychle je odstraňovat.“

Jaká opatření firma E.ON při vysokém výskytu námrazy použila, vysvětlil mluvčí Vladimír Vácha: „Preventivní opatření, které zajistí normální dodávku elektrického proudu, kterého využíváme v případech vyšší námrazy, je takzvané předehřívání. Znamená to, že do drátů se pouští větší proud, aby se více zhřály a jinovatka tak opadala sama. Když by námraza trvala delší dobu, museli bychom přistoupit k pravidelným obchůzkám, kdy pracovníci ručně oklepávají námrazu z drátů.“

Déle trvající inverze a neustálé přibývání jinovatky by mohlo napáchat nemalé škody také v lesích. „Samotná jinovatka by tolik nevadila, ale jestli jí bude přibývat a námraza se zvětšovat, tak hrozí v lesích kalamita. Situaci by taky mohl zkomplikovat mokrý sníh,“ potvrdil Jiří Konopáč z Lesní správy v Třebíči. Na Třebíčsku se spadlé stromy objevily jen ojediněle, a to u Rouchovan, kde hasiči vyjížděli pouze k jednomu případu padlého stromu přes vozovku.

„Nejvíce námrazy hrozí v lesích na jihovýchodních stranách, které jsou postiženy nejčastěji. Snad bude přes den kolem nuly a půjde to dolů,“ dodal Konopáč.

Zvrat v počasí a konec inverze byl měl podle předpovědí nastat na přelomu roku, kdy se teploty začnou pomalu šplhat nahoru.