Úplně zavřená bude silnice od křižovatky u úřadu práce až po stávající uzavírku u Podklášterského mostu.

„Z náměstí budou moci Jihlavskou branou projet pouze autobusy Městské autobusové dopravy a v naléhavých případech vozidla Integrovaného záchranného systému," informoval místostarosta Třebíče Vladimír Malý (ČSSD), který má na třebíčské radnici na starosti dopravu.

Zůstat přístupné by po téměř celou dobu rekonstrukce mělo zůstat parkoviště na Komenského náměstí. Vjíždět se na něj bude provizorním sjezdem, zřízeným v horní části parkoviště z průtahu Třebíčí ze silnice I/23, pouze ve směru od Masarykova náměstí. Výjezd zůstane ve stávajících místech s průjezdem stavbou směrem k průtahu, kde bude možné odbočit pouze vpravo, směrem na Jihlavu.

Opraví silnici, chodníky i zastávky

Pouze při provádění finálních úprav bude nutná úplná uzavírka jak parkoviště, tak vozovky. Termín oznámí vedení města s dostatečným předstihem.

„V rámci stavebních úprav vozovky, na které přibude souvislý ostrůvek pro chodce, vyměníme všechny semafory, a to i v souvislosti s výstavbou nového mostu, kde přibude jeden jízdní pruh. Rozšíříme zastávky Městské autobusové dopravy, budeme rekonstruovat chodníky v celém prostoru Komenského náměstí, před obchodním domem Máj a doplníme zde bezbariérové prvky," popsal rozsáhlou rekonstrukci místostarosta Malý.

Rekonstrukce Komenského náměstí bude stát 11 až 12 milionů korun. Na úpravy autobusových zastávek požádalo město o dotaci, výsledek řízení však ještě nezná.

Práce navazují na právě probíhající rekonstrukci Podklášterského mostu. Z jeho uzavření mělo vedení města i řidiči velké obavy, které se zatím nenaplnily. „Dá se říci, že nás to překvapilo příjemně, protože doprava pořád jede," řekl Malý. Zdržení podle něj nastává pouze v dopravních špičkách. Na snížení tržeb si však kvůli uzavírce na této důležité silnici stěžují obchodníci na Komenského náměstí.

V blízkém okolí navíc před několika dny přibyla ještě uzavírka silnice na Borovinu v Koželužské ulici, kterou stejně jako Podklášterský most opravuje Kraj Vysočina. Původně sice měla být silnice částečně průjezdná, ale nakonec i tam je úplná uzavírka.

„Tříměsíční plánovaná úplná uzavírka daného úseku souvisí s opravou opěrné zdi, kdy není technologicky možné, aby byl vozidlům průjezd umožněn. Objízdná trasa je pro osobní automobily zajištěna po silnici I/23 a místních komunikacích Třebíče. Pro nákladní dopravu přes Červenou Hospodu," vysvětlil náměstek Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Tomáš Mátl.

Obyvatelé ulic Na Potoce a Mlýnská mají výjimku a vjezd do ulic jim je v době oprav opěrné zdi umožněn. „Výjimkou bude pouze jediný víkend, kdy budou stavbaři vzhledem k opravám nuceni úsek uzavřít i pro obyvatele těchto ulic. Zatím není upřesněno, o jaký víkend se bude jednat, záleží na postupu prací. Nicméně obyvatelé ulic Na Potoce a Mlýnská budou o opatření s předstihem náležitě informováni," doplnil náměstek Mátl.