V třídách základních škol v krajském městě Vysočiny budou skupinky po maximálně patnácti žácích. „Každý bude mít svou lavici, samozřejmostí budou i roušky a dodržování hygienických opatření,“ informoval mluvčí radnice Radovan Daněk. Budou neměnné a ideální by bylo, kdyby měl každý žák dvě roušky na vystřídání.

V Třebíči odhadují, že v pondělí přijde do škol zhruba pětapadesát procent žáků, tedy tisíc padesát dětí a zhruba polovinu očekávají také například ve Žďáru nad Sázavou. „Do školy budou chodit ve skupinkách a v různé časy,“ řekl mluvčí radnice Matěj Papáček. Správný čas budou hlídat bezpečnostní asistenti. Dvě třetiny deváťáků, kteří se připravují na přijímací zkoušky, tam přitom chodí do školy už druhým týdnem.

V pondělí se otevřou i dveře mateřských škol, na ně se podle vlády omezení do patnácti dětí ve třídě nevztahuje. Nejsou tam povinné ani roušky, postačí důkladná hygiena a dezinfekce. „Do mateřských škol se již přihlásila více než polovina zapsaných dětí. Vedoucí učitelky však mají za povinnost v pondělí přijmout každé dítě, které přijde a je v dané školce zapsané,“ uvedl vedoucí odboru školství na radnici Tomáš Koukal a dodal: „Výuka by měla probíhat z větší části venku, na zahradách školek.“