„Máme tam špatná okna, špatnou střechu, kterou zatéká, někde se už objevila plíseň, je tam elektřina v hliníku a není žádnou výjimkou, když odejde nějaká zásuvka," popsala současný stav svého bytu městská zastupitelka Dana Babišová (hnutí Ano).

Zaskočila ji cena, za kterou hodlá město své byty nabízet. Ta se má v případě nejmenších jednopokojových bytů pohybovat od 345 tisíc korun výš. Suma za třípokojový byt by neměla přesáhnout 700 tisíc. „S lidmi jsem se o tom před jednáním zastupitelstva bavila a většina si myslí, že je to přemrštěné. Vždyť do těch bytů se dvacet let neinvestovalo a v některých byl na zemi původně jen beton, ne podlahové krytiny. Ty si lidi museli pořídit za své," upozornila Dana Babišová.

Podle starosty Miloslava Nevěčného (ODS) však jde o ceny stanovené znalcem a nelze je snižovat, i kdyby v tom město současným nájemníkům vyjít vstříc chtělo. „Ty ceny jsou ilustrační, ale rámcově se příliš lišit nebudou. Vycházejí ze stavu bytů i cen pro dané místo obvyklých," vysvětlil starosta.

Zastupitelka Jana Jánská (ČSSD), která mimochodem také žije v městském bytě, se dotazovala, zda by mohla být prodejní cena nižší než odhadní. Tajemník městského úřadu Miloš Pacas to však v podstatě vyloučil. „Je to možné, ale bylo by třeba to řádně zdůvodnit. Jinak je to právně napadnutelné," poznamenal.

První krok

Zastupitelé nakonec prodej bytů schválili, i když ne jednoznačně. Z dvaceti přítomných hlasovalo kladně čtrnáct, dva byli proti a čtyři se zdrželi. „Je to první krok k tomu, abychom zahájili diskusi o tom, jak byty prodávat. Máme určitý plán, ale ten se může upravovat. Taky začneme se schůzkami s nájemníky," doplnil Miloslav Nevěčný.

První byty by se podle něj mohly prodávat kvůli přípravě všech administrativních úkonů a po uplynutí nájemních smluv na začátku roku 2017. Starosta zároveň přednesl návrh, že nepůjde o prodej na splátky. „Garantuji, že v takovém případě by si ten byt vzal každý a město by se pak ještě zabývalo splátkovými kalendáři. Město není bankovní ústav," připomněl.

Diskusi ještě rozšířil zastupitel Ervín Reegen (SNK v Jemnici). Navrhl, aby ze získaných peněz za prodej bytů postavilo město další bytové domy. „Staré prodáme a nové postavíme. Takhle by to mělo fungovat pořád," zamýšlel se.

Starosta Nevěčný to však nepřímo odmítl. „Město Jemnice se čtyřmi tisíci obyvateli vlastní 260 bytů. To je docela rarita. Žádoucí je, aby jich bylo co nejméně," dodal.