Provoz na jemnické dráze v současné době zajišťují víkendové spoje. „Důležité je, aby si všichni uvědomili, že trať není mrtvá. Navíc patří mezi top turistické atrakce nejen v Jemnici, ale i v okolí," řekl místostarosta Jemnice Petr Novotný.

Právě turisté a výletníci prázdninové spoje, které jezdí pouze o víkendu, rádi využívají. „Podařilo se nám více se věnovat propagaci. Oslovili jsme například také návštěvníky Bítova a Vranova. Počet pasažérů je tak vyšší, než byl v loňském roce," pochvaluje si Martin Kouřil ze Spolku pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě, který vlak provozuje.

Vyplatil se také další tah, provozovatelé mezi dva spoje s klasickými motoráky letos přidali také jízdu výletního vlaku. „Vyšli jsme vstříc rodinám s dětmi, které po výletním vlaku volaly. Ale máme i cestující, kteří se nechtějí kodrcat historickým vlakem a využívají raději rychlejší motoráček. Jde o obyčejné cestující, kteří se pouze potřebují dopravit. Což je pro nás dobrá zpráva," dodal Kouřil.

Oslava 120 let jemnické dráhy je nachystaná na poslední srpnový víkend. Bude velkolepá. Milovníci železnice se mají na co těšit. „Podle vyjádření jednoho z výpravčích takový pohyb na jemnické trati nebyl již třicet let," sdělil Kouřil.

Ze Znojma přes Moravské Budějovice bude vypravený historický motoráček v čele s „Hurvínkem". K vidění bude velká lokomotiva ČD Cargo s nákladním vlakem. Na jemnickém nádraží bude malé i velké vozit parní lokomotiva v měřítku 1:8.