Česko-čínská obchodní společnost usiluje o koupi historického objektu. Má ambiciózní plány

Její zástupci však ujišťují: Nechceme ze zámku vytvořit čínskou enklávu.

„Naším hlavním cílem je vytvořit informační a kulturní centrum pro výměnu znalostí o historii, kultuře či možnostech spolupráce v oblasti podnikání,“ informoval zástupce společnosti Miroslav Marek. „Činnost česko-čínského koordinačního centra neomezíme pouze na region a Českou republiku, ale rozšíříme ji i do Rakouska, Bavorska a některých dalších zemí Evropské unie,“ dodal.

Zatím však není jisté, že jemničtí zastupitelé prodají zámek právě tomuto zájemci. „Firmě jsme předložili návrh předběžné smlouvy. Teď jsou na tahu oni, aby řekli, zda je pro ně přijatelná,“ uvedl místostarosta Pavol Bátor.

Jedno je však jisté. Mezi řadou zájemců o chátrající památku Jemnice, na jejíž opravu město nemá peníze, je právě česko-čínská společnost tím nejserioznějším a nejvytrvalejším.

Naděje i nedůvěra

Obyvatelé Jemnice jsou v otázce prodeje zámku rozděleni. Někteří doufají, že zámek začne „fungovat“, jiní mají obavy. „S prodejem vůbec nesouhlasím. Nemám důvěru k tomu, že zámek koupí někdo cizí. Tato památka má hluboké historické kořeny, patří jemnickým občanům. Radnice by měla usilovat spíš o peníze na opravu zámku. Měl by zůstat majetkem Jemnice a fungovat tak, jako zámky v jiných městech,“ vyjádřila svůj názor Vlasta Kubešová.

Do rekonstrukce zámku firma hodlá česko-čínský investor vložit zhruba sto milionů korun. Chce zachovat jeho architektonický styl a vytvořit expozici z původních depozitářů, jaké znají návštěvníci jiných zámků a muzeí.

Zároveň hodlá zprovoznit galerii s klasickými čínskými obrazy i nábytkem v duchu staré Číny. V malé umělecké dílně chce předvádět ruční opracování polodrahokamů, výrobu klasických čínských sošek draků, váz či koberečků. Zároveň plánuje obnovit provoz původního provozu a slibuje zachovat základní uměleckou školu, která v areálu zámku sídlí.