Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jemnice: Motokros má potíže, nikde jej nechtějí

Jemnice – Spor o provozování motokrosového sportu se rozhořel v Jemnici. Pro jeho dočasné pozastavení na pozemcích sousedících s pozemky obývanými vzácnými druhy mravenců a ptáků se vyslovil kraj.

4.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Radek Halva

Skupina nadšenců motokrosového sportu v čele s Jaromírem Vysloužilem využívala dříve trať v lokalitě Na Předlískách, na bývalém cvičišti armády, do doby, kdy začaly stížnosti obyvatel sousedních pozemků.

Mezi nimi je i někdejší zastupitel Pavel Štrobl. Ten si v sousedství tratě vystavěl rodinný dům. „Došlo to tak daleko, že pan Štrobl nám začal pronajatý pozemek, kde jsme měli motokrosovou trať, rovnat bagrem,“ tvrdil motorkář Jaromír Vysloužil. Podle něj neměl k takovému jednání Štrobl povolení.

Pavel Štrobl uvedl, že si pozemek pronajal od Pozemkového fondu a Vysloužilovi vyčítal, že někdejší pozemek armády byl pro motokrosovou trať využíván neoprávněně. K tomu má Štrobl písemné vyjádření Ministerstva obrany. Podle Vysloužila motokrosaři využívali prostor na základě spolupráce Svazarmu a armády.

Stížnosti pokračují

Neustávající stížnosti přinutily Vysloužila k rozhodnutí zakoupit v roce 2008 dva pozemky nad Červenomlýnským rybníkem, pro vybudování nového sportoviště motokrosu. Doufal, že tento sport, nedaleko koupaliště, dostane zelenou. Skutečností byl opak. Stejní stěžovatelé se objevili i v případě nové lokality nad rybníkem.

„Neměl žádné povolení, schválení, že by mohl na novém místě motokros provozovat. To je, jako byste chtěli stavět dům bez povolení. Myslí si, že si může dělat co chce, co si usmyslí. Jak to dělali někteří v Karlových Varech,“ přiblížil napjaté vztahy Pavel Štrobl.

Ke Štroblovi se přidal i současný majitel pozemků v sousedství motorkáře Vysloužila, Karel Stober. Námitky proti motokrosu začali vydávat pod hlavičkou ochránců přírody ČSOP. „Ano jsem předsedou ochránců, a máme již docela dost členů,“ potvrdil Stober. Na jeho pozemcích se vyskytují chráněné druhy ptáků (např. pěnice vlašská, jediná hnízdní lokalita na Vysočině) a vzácný druh mravenců.

Jaký má se svými pozemky záměr, Stober prozradil: „Navrhuji, aby pozemky byly součástí chráněného území, o jehož vyhlášení usilujeme.“ Podle Stobera ochránci navrhovali, aby město motorkářům poskytlo jinou lokalitu.

„Panu Vysloužilovi jsme nabídli, že bychom od něj pozemky za rozumnou cenu odkoupili,“ řekl Stober. „Nikdo mi nic nenabídl, ale já jsem panu Stoberovi naopak nabízel, že od něj vyměním jeho pozemky za ornou půdu v jiné lokalitě,“ reagoval Vysloužil.

Na podnět ochránců situaci řešila havlíčkobrodská Česká inspekce životního prostředí. Podle ní se pozemky v sousedství Vysloužila staly na dobu pěti let dočasně chráněnou oblastí, a proto by Vysloužil neměl na svých pozemcích provozovat motokros po dobu dvou měsíců v roce (květen, červen), až do doby vydání výjimky.

Kraj Vysočina vydal rozhodnutí, v němž Vysloužilovi nepovolil sportovní činnost na jeho pozemcích dokonce po dobu čtyř měsíců. Motorkář se odvolal. „Případ není pravomocně skončen, odvolali se již dva účastníci řízení. Jeden požaduje úplné nepovolení výjimky, druhý pak pravý opak, další účastník se odvolal proti vyloučení ze správního řízení,“ informoval vedoucí krajského odboru životního prostředí Jan Joneš.

Výjimku lze povolit, když veřejný zájem převažuje nad zájmem ochrany přírody, nebo v zájmu ochrany přírody.

Autor: Eva Bártíková

4.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Třebíč - Autorské čtení, vyprávění cestovatelů, tvoření s dětmi a drakiáda. Takové jsou tipy Denku na nadcházející víkend.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Fotbal na Třebíčsku

Třebíčsko - Kam na fotbal na Třebíčsku.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení