Okarec má 115 obyvatel. Starostka Jitka Havránková si spolupráci ženského kolektivu ve vedení obce pochvaluje. „Zatím fungujeme dobře. Jsme jedna parta,“ říká. Bývají prý diskuze a různé pohledy na stejnou věc. „Ale nakonec se dobře dohodneme Jsem ráda, že není v zastupitelstvu šťoural, jako se stává jinde, který by kvůli osobní averzi vůči kolegům zastupitelům sabotoval některá rozhodnutí,“ pochvaluje si dobré vztahy.

Jedním dechem však zdůrazňuje, že mužský element na společném díle pro obec nechybí. „Když potřebujeme s něčím poradit, jdeme za muži a oni svou radu dají. My ženy zařídíme vše potřebné a chlapi pomůžou. Například dobrovolní hasiči.“

Utkání 3. kola fotbalového poháru MOL Cup mezi TJ Slavoj Polná a AC Sparta Praha.
OBRAZEM: Sparta má postup, polenský Slavoj uznání

Zkrátka muži jsou od rána do večera v práci, aby finančně zajistili rodiny. A ženy převzaly chod obce. Ale ani ony nejsou jen v domácnosti. Jedna pracuje na dráze, neuvolněná starostka je prodavačka, další podniká, jiná je zaměstnaná v kanceláři. Za uplynulé volební období v Okarci udělali kanalizaci, byla už potřeba a funguje dobře. Vzali si na ni úvěr, kvůli splácení v příštím volebním období udělají jen drobnější a méně drahé věci. V minulosti se za „ženské vlády“ například rekonstruoval kulturní dům. „Když se tehdy vybíraly kachličky na nové záchody, jednomyslně jsme se shodly,“ přidala střípek do mozaiky starostka Havránková.

A jak je to se zmíněným želetavským ANO? Přesně si toto uskupení dalo název Ano pro Želetavsko. „S Andrejem Babišem nemáme nic společného, začali jsme fungovat dřív, než on zakládal své hnutí,“ zdůraznil starosta patnáctisethlavé Želetavy Radek Malý. „Jsem na kandidátce Ano pro Želetavsko a rád bych obhájil post starosty,“ doplnil.

Chytrá lavička na dopravním terminálu v Třebíči.
Na „nejsilnější pětku“ padlo bezmála 250 milionů korun