O tom, že nynější vedení města by na radnici rádo spolupracovalo další čtyři roky, se mluvilo už dlouho před volbami. „Pokračování v současné koalici bychom se nebránili," netajil lídr Břehů Milan Zeibert. Má to však jeden háček, dohromady to dává pouhých jedenáct mandátů a radniční kolegové by tak mezi sebe museli někoho přibrat.

Nejhlasitěji se mluví o ČSSD. „Je to jedna z variant. Ne všechny subjekty z této pětice jsou však pro nás přijatelné," uvedl lídr sociálních demokratů Vladimír Malý. Podle zdroje Deníku by měl Malý problém spolupracovat především s Martinem Svobodou z hnutí Ta naše Třebíč, sám lídr sociálních demokratů konkrétní nebyl.

V zákulisí se tak nesou zvěsti o tom, že místo TnT (a možná i Třebíč můj Domov) by v radniční koalici zasedli křesťanští demokraté. „Je naprosto předčasné spekulovat. Jednáme, ve hře je mnoho variant," nechtěl být konkrétní Pavel Janata, nejvýše zvolený zastupitel za KDU-ČSL. Toto je však pouze jeden z možných směrů vyjednávání.

Vládní koalice

Ze hry se nesmí odepisovat ani celkově třetí ANO 2011. Nabízí se, že by spolu s ČSSD a KDU-ČSL mohli vytvořit kopii vládní koalice, což ale dohromady dává jenom devět mandátů a otázkou je, koho dalšího by ke spolupráci přesvědčili. Budoucí kooperaci s ANO by nezavrhovala třeba Marie Černá. „Paní Kratochvílovou zatím neznám, ale spolupráci s ní bych se nebránila, coby žena-lídryně mi je sympatická," řekla Černá, tvář hnutí Třebíč můj domov. Celé povolební vyjednávání komplikuje velký počet subjektů, které ve volbách uspěly; 27 míst v zastupitelstvu si rozdělilo deset stran a hnutí. Minimální koaliční potenciál má sedm politiků. „Do koalice bychom rozhodně nešli s KSČM a Třebíč Občanům!," prohlásil za Břehy Milan Zeibert a velmi podobné filozofie se budou držet i ostatní.

Nový starosta, místostarostové a radní tak vzejdou z dvaceti politiků a osmi zvolených subjektů.

Možné koalice

Současná koalice (Pro Třebíč, Břehy, Třebíč můj domov, volbaTR a Ta naše Třebíč) + ČSSD

Starostou by se stal Pavel Pacal, prvním místostarostou Vladimír Malý. O této variantě se spekulovalo už týdny před volbami, ale dohromady dá jen těsnou většinu 14 křesel. Problémem jsou také údajně vztahy mezi ČSSD a TnT.

Pro Třebíč, Břehy, Třebíč můj domov, volbaTR, ČSSD a KDU-ČSL

Na současnou povolební rozdrobenost by tato koalice měla snad nejpevnější možnou většinu 16 křesel. Pro pozici starosty a prvního místostarosty platí to samé, co výše. Mluví se i o variantě bez Tmd, tedy 14 mandátech.

Vládní koalice (ANO 2011, ČSSD, KDU-ČSL) + ???

Kopie vládní koalice dá dohromady pouhých 9 křesel a potřebovala by další dva členy.