„Máme to domluvené, ale exponáty ještě nejsou dovezené. Doufám, že to vyjde, ještě to nechci zakřiknout. Mělo by to být jediné zpěvákovo muzeum v České republice a údajně i na světě," uvedl Janoušek. Prostor by muzeum dostalo v nejvyšším patře zámku.

Police s asi 350 obyvateli a ročním rozpočtem kolem šesti milionů korun financuje opravu zámku především díky dotacím. Loňské investice byly zhruba dva miliony korun, letos budou podle starosty poloviční a půjdou především na dokončení opravy střechy.

Díky expozicím se stal zámek zajímavým turistickým cílem na jižním okraji Vysočiny s návštěvností kolem 3500 lidí. Muzeum britského královského letectva (RAF) se poprvé otevřelo v roce 2017. Vzniklo ve spolupráci obce, pražského Nadačního fondu Maršála Karla Janouška a Czech Spitfire Clubu Jihlava. Jihlavský klub ale spolupráci loni ukončil a přesunul své exponáty do Větrného Jeníkova na Jihlavsku, kde je veřejnosti zpřístupní 1. července.

Podle Jiřího Stanislava z nadačního fondu našlo polické muzeum jiné partnery a expozici zaměří na připomínku konkrétních osobností bojujících ve druhé světové válce, z nichž řada pocházela z regionu. „Je krásné, že se začíná objevovat stále víc muzeí věnovaných druhé světové válce, ale všechno je to hlavně o technice, my jdeme jinou cestou, upozorňujeme na konkrétní lidi - co to bylo za kluky, kteří utekli přes Polsko do Francie a Anglie, kde bojovali. A nakonec, když se vrátili a nestačili zase zmizet, dali je do uranových dolů," řekl Stanislav.

Artefakty odvezené jihlavským klubem podle starosty nahradily předměty zapůjčené spolkem Čeští rafáci. „Znovu zaplníme asi dvě místnosti a pak tam budeme mít výstavu věnovanou parašutistům," řekl Janoušek.

Polický zámek získal svoji dnešní podobu postupnými přestavbami v 16., 17. a 18. století, kdy jej vlastnili Tavíkovští z Tavíkovic a rod Berchtoldů z Uherčic. Posledními šlechtickými majiteli byli Wraždové z Kunvaldu. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a od roku 1996 je ve vlastnictví obce, která ho po opravách přes letní měsíce zpřístupňuje. Letos by mohla návštěvníky přilákat také opravená synagoga z roku 1759, která je na Vysočině jedinou dochovanou synagogou venkovského typu. Vlastní a opravuje ji Federace židovských obcí. "Už dokončují venkovní fasádu a uvnitř spíš truhlářské práce, slavnostní otevření plánují v červenci," řekl starosta. V obci je přístupný také židovský hřbitov s asi 300 náhrobky, z nich nestarší je ze 17. století.