Objekt, který v ulici Švabinského stojí od roku 1957, v posledních letech chátral. Městské kulturní středisko (MěKS) ovšem přišlo s nápadem místní hodnotnou zajímavost opět uvést v život.


„Spolu s radnicí jsme spojili síly a během čtyř pěti měsíců jsme hvězdárnu s přilehlou přednáškovou budovou dali do pořádku. Celkově to vyšlo na 150 tisíc korun,“ uvedla ředitelka MěKS Hana Štěpničková.


Pondělky a čtvrtky od devíti hodin ráno jsou vyhrazeny školám. Případné noční pozorování oblohy je pro školáky nadstandardní službou, je třeba se předem telefonicky domluvit.


Veřejnost bude mít přístup ke hvězdám při jasné obloze za asistence zkušeného hvězdáře v pátek a v sobotu vždy po 20. hodině do půlnoci. Poslední příchozí bude akceptován nejpozději ve 23.30 hodin. Pokud to podmínky nedovolí, lidé mohou využít učební sál hvězdárny, kde prostřednictvím dataprojektoru poběží simulace jevů na obloze.


Přednášky školám i veřejnosti povedou zkušení hvězdáři. Vstupné je pro všechny návštěvníky jednotné, a to symbolických 10 korun.


Mrazivé noci


Jedním z přednášejících je učitel Tomáš Nováček. „Hvězdárna má dalekohled, který umožňuje pozorování na slušné úrovni. Její zprovoznění přichází právě včas. Nejlepší přírodní podmínky nabízejí mrazivé zimní noci, kdy je obloha jak vymetená. Jen je třeba se pořádně obléct,“ podotkl Nováček.


Na místní poměry plně dostačující hvězdárnu založil v roce 1957 třebíčský rodák, později světoznámý astronom Zdeněk Kvíz. Po roce 1969 vycestoval na Australskou státní univerzitu v Sydney na dlouhodobý studijní pobyt, z nějž se do Československa již nevrátil. Věnoval se výzkumu meteorických rojů a proměnných hvězd. Je po něm pojmenovaná planetka 8137.


Na Vysočině fungují dvě astronomické společnosti, jedna je v Jihlavě, druhá v Pelhřimově. Nemají ovšem k dispozici kamennou hvězdárnu, pouze mobilní dalekohledy. Ve Žďáře nad Sázavou naopak hvězdárna je, ale nefunkční a zchátralá. Nejblíže třebíčské části Vysočiny jsou planetárium a hvězdárna v Brně na Kraví hoře a dvě soukromé hvězdárny - pozorovatelna slunce Ladislava Schmieda v Kunžaku na Jindřichohradecku a hvězdárna v Poličce na dohled od Žďárska.

astronomické zajímavosti

Vícenice u Náměště nad Oslavou
Náhodně při vykopávce cihlářské hlíny pro stodolu v říjnu 1911 se podařilo objevit železný meteorit o hmotnosti 4,3 kilogramu. Nějaký čas sloužil jako zátěž při lisování včelího vosku. Odborníci jej v roce 1964 objevili a umístili do Moravského zemského muzea v Brně.
Stonařov (nedaleko Opatova)
Ráno 22. května 1808 se v okolí zřítilo 200 až 300 meteoritů – achondritů v úhrnné hmotnosti 50 kilogramů. Většina byla velikosti ořechu, největší 6,3 kilogramový exemplář vlastní Muzeum přírodní historie ve Vídni.
Zdroj: Jiří Dušek, Hvězdárna a planetárium M. Kopernika Brno