Ten vypukl v sobotu 21. září a své vítěze v hlavních turnajích, tedy v mistrovském a open, pozná až po osmi dnech, znovu v sobotu. Vítěze už ale poznal malý doprovodný turnaj v bleskovém šachu, který vyplnil středeční dopoledne. První místo si odnesl Jan Tesař, ale velkou stopu zanechal třetí v pořadí. Tím byl Nitish Belurkar, reprezentant Indie. Laika už i tak překvapí zástupce tak vzdálené a exotické země, ještě překvapenější ale bude, když zjistí Belurkarův věk. Je mu totiž pouhých jedenáct let, přesto se nezalekne ani protivníků o několik desítek let starších. A ještě je poráží.

Nitish Belurkar, jedenáctiletý Ind z provincie Goa, získal titul kandidát mistra už ve svých devíti letech a mezinárodní turnaje objíždí od svého raného dětství. Teď zavítal i na Open Vysočina do Třebíče. „Dostal jsem se sem přes známého, který se normálně stará o indické studenty, on sám ale nehraje," vysvětluje mladý Ind a dodává: „Několikrát jsem hrál v Praze, v Třebíči jsem poprvé a moc se mi tu líbí. Zatím se mi daří i ve hře, takže jsem spokojený." Jeho slova jenom podtrhuje bronzová příčka v bleskovém šachu a průběžné šesté místo v turnaji open, kterého se účastní 48 hráčů.

Naopak žádným překvapením není umístění Kulkarni Bhakti, Belurkarovy krajanky. Ta se, stejně jako domácí Eva Kulovaná, pyšní titulem mezinárodní velmistryně, což obě ženy řadí na pozici favoritek. Duel obou dam také skončil remízou, ale zatímco Eva Kulovaná se v dalších zápasech trápila, Bhakti se po odehraných pěti dnech z devíti drží na první pozici uzavřeného mistrovského turnaje se ziskem 3.5 bodů. Nic ale není rozhodnuto a závěrečné dny turnaje slibují drama.

Šachový rozhodčí

Závěrečné boje bude (jako celý turnaj) sledovat i hlavní rozhodčí Michail Koreček, podle kterého zatím turnaj probíhá bez problémů: „Zatím to probíhá velice dobře, hraje se v naprostém klidu a pořádku, nejsou žádné výkyvy a výsledky odpovídají očekávání, favoriti jsou na svých místech." Většina laiků si roli rozhodčího v šachu nedovede příliš vyložit. Jaké jsou tedy povinnosti arbitra? „Rozhodčí v šachu má poměrně specifickou úlohu. Samozřejmě se musí dodržovat pravidla mezinárodní šachové federace FIDE. Rozhodčí je tu proto, aby se tyto pravidla dodržovala, ale především jeho úloha spočívá v sebrání a zajištěních všech výsledků po každém kole, nalosování dalšího kola a pak k řešení problémů, pokud tedy nějaké nastanou," popisuje Koreček svoji práci. „Problémy jsou většinou technické, třeba když hráč zahraje nesprávný tah. Vysloveně s nesportovním chováním jsem se nesetkal už hodně dlouho, a že těch turnajů řídím poměrně dost," dodává.

Ani v Třebíči se Michail Koreček s komplikacemi nesetkal. „Můžu říct, že za sebou máme páté kolo a problémy tu nejsou, všichni hráči mají obrovsky sportovní přístup. Z tohoto hlediska je turnaj velice pěkný," pochvaluje si.

TADEÁŠ MAHEL