Oproti slonům toho ale biologové právě o afrických bércounech ví poměrně málo. „Původně byli řazeni k rejskům, ale genetická analýza z počátku 21. století doložila, že jejich blízcí příbuzní jsou právě sloni. V minulém roce rozvířilo klidné vody znovuobjevení bércouna somálského americkými vědci, kteří nalezli jeho populaci ve vyprahlých polopouštích na území Somálska,“ připomněla Alena Fornůsková ze studenecké pobočky Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

Čeští vědci pak objevili blízkého příbuzného, bércouna rezavého, který žije na území somálsko-masajské savany táhnoucí se od severní Tanzanie až po východní Etiopii. Oba druhy jsou si podobné i vzhledově, přesto jejich příbuznost nepotvrdily loňské studie amerických vědců.

Cvičení se zúčastní na 700 vojáků celkem z 8 zemí, včetně České republiky.
Nad Náměští poletí i bezpilotní letoun. Cvičení Ample Strike začne brzy

Vysvětlení je podle vedoucího českého výzkumu Josefa Bryji jednoduché. „Všechny předchozí genetické studie bércounů byly založeny na sekvencích z nejrozsáhlejší veřejné databáze GenBank. A ten, kdo je do té databáze před dvaceti lety vložil, bércouna rezavého špatně určil,“ objasnil Bryja. „I když máme k dispozici více dat, řada z nich může být zavádějící. Proto musíme zvířata zkoumat v místech kde žijí. Získáme tak nejen materiál pro analýzy, ale i komplexní obraz o jejich životě,“ doplnil vedoucí výzkumu.

Během analýz, které měly objasnit vývojové vztahy mezi bércouny, objevili biologové několik zajímavostí. „Vyskytli se tam geneticky velmi odlišní bércouni, pro které bylo potřeba najít nové rodové jméno. Dále jsme objevili několik linií, které by měly být popsány jako nové druhy. Na jejich správný popis ale budeme potřebovat ještě čas,“ uvedla Jarmila Krásová, doktorandka Ústavu biologie obratlovců, první autorka studie.