Prostě za chvíli to vypukne a bude to, jak píše Jan Karafiát ve svých Broučcích: A všecko, všecko kvetlo, a ti ptáci tolik, tolik zpívali! Na jaře se toho prostě opravdu „tolik tolik“ děje! Pojďte s námi tedy dnes na cestu za hledáním jara.

Při této příležitosti bychom vás totiž rádi seznámili s jednou nepříliš známou vědou o přírodě – vědou zvanou fenologie. Jeden z našich úžasných botaniků s neméně úžasným jménem – pan doktor Sádlo - definuje ve své poslední knížce fenologii jako něco, co je vyháněno z vědy a nepřipouštěno do umění. Podle vědecké definice je pak fenologie věda o změnách přírody během roku. Takže třeba to, že jsme uviděli prvního letošního skřivana, to je fenologické pozorování. Když se to pak trochu zobecní – třeba Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout – je z toho pranostika. Poslední letošní sníh je také fenologické pozorování, ale hůř se to vysleduje – jak víte, že je poslední?

Zkuste tedy právě teď začít sledovat, co všechno se v přírodě děje. Třeba si i zapisovat, že včera jste poprvé viděli kočičky, tedy správně kvést vrbu jívu, dnes jste poprvé uslyšeli zazpívat sýkorku koňadru a zítra třeba rozkvete první sněženka. A i když vám pak na konci dubna první vlaštovka jaro neudělá, tak radost třeba ano.

Samozřejmě si nemůžete zapsat, že dnes v Jihlavě raší kaštany a zítra v Brně uvidíte kvést třešně; musí to být stále ze stejného místa - to by se vám to trošku zauzlovalo; zápisy musí mít nějaký řád, nějakou posloupnost. Jako ostatně celý koloběh dění v přírodě, všechny přírodní cykly, které my dnes už moc nevnímáme - máme ve své odtrženosti od přírodního dění spíš lineární vnímání času, nikoli cyklické – den, měsíc, rok… no schválně – v jaké fázi je dnes měsíc?

Při sledování jara přesto nemusíte sedět na jednom místě: je na druhé straně také pěkné, když jedete třeba na kole, což má ještě lidský rozměr a tudíž stačíte vnímat to, čím projíždíte, a když jedete pěkně pomalu od nás z Vysočiny třeba na jižní Moravu, tak vidíte ony takzvané fenologické jevy v posloupnosti jak na dlani: vyjedete z Chaloupek, kde sotva kvetou sasanky, kolem Třebíče začnou rašit stromy a u Ivančic už potkáte kvetoucí třešně. Jaro jako ve filmu. Už se taky těšíte?

IVA SUCHÁ