Třebíčsko se musí připravit na tisíce nových lidí. A to nejen těch majících návyky, které vyznává většinová společnost, ale možná i lidí, kteří by mohli na Třebíčsko či do Kraje Vysočina přinést neklid. Právě příchod takových pracovníků je jedním z negativ, která by mohla vzniknout při výstavbě nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. „Také jsem už nad tím přemýšlel,“ souhlasí důchodce Josef Nováček z Třebíče.
Ten si dobře pamatuje dobu, kdy se stavěla stávající elektrárna. „Třebíč se tehdy neuvěřitelně rozrostla, skoro na dvojnásobek. Tehdy to proběhlo vcelku v klidu, pracovali zde hlavně Češi, kteří tu pak často zůstali. Dále tu byli Slováci, pár ruských inženýrů, a co si vzpomínám, tak na výstavbě pomáhali i Poláci. Ti všichni byli poměrně v pohodě. Ale u těch nových bloků, nevím, nevím,“ míní Nováček.
Kvůli výstavbě „nových Dukovan“ totiž do regionu zamíří výše postavení pracovníci z Koreje, ale možná i jiných zemí. Zatímco u těch prvních by neměly být žádné problémy, u těch dalších už to tak jisté není. A Kraj Vysočina se na to začíná připravovat. Region má nyní jednu z nejnižších kriminalit v zemi, a tak je tu poměrně nízký počet policistů, což ale bude nutné v blízké budoucnosti řešit.
Podle hejtmana Vítězslava Schreka je nutné zodpovědět si několik otázek. „Ještě například nevíme, ze kterých zemí ti noví pracovníci mohou přijít. Už teď je ale jasné, že je nutné jim zajistit dobré podmínky pro bydlení a další životní potřeby,“ vysvětluje hejtman. „Rozhodně chceme zabránit tomu, aby někde v kraji vzniklo nějaké ghetto. Není možné, aby nějaká firma přivezla pět set dělníků, které by pak ubytovala bůhvíkde. A není také možné, aby ti lidé šli jen do práce a pak seděli v tom ghettu. To zkrátka vytváří rizika,“ doplňuje Schrek.
Kraj Vysočina se podle něj bude snažit těmto jevům předcházet, než aby je řešil, až opravdu vzniknou. Na druhou stranu ne vše se dá řešit prevencí. „Proto se ohlížíme i na počty policistů. Na Vysočině jich je na počet obyvatel takřka nejméně, což s vedením krajského ředitelství policie řešíme poměrně často. Pokud to situace nevyžaduje, není potřeba jejich počet navyšovat. Ale my chceme být připraveni na možné posílení jejich řad. Přinejmenším zpočátku, než ti noví zaměstnanci přijmou naše kulturní pravidla,“ dodává šéf kraje. „Budeme se tomu věnovat i na schůzce s ministrem vnitra či policejním prezidentem. Musíme to probrat už třeba z hlediska státního rozpočtu, abychom bezpečnost pro obyvatele regionu zajistili,“ uvádí dále Schrek.
Právě tyto otázky by měla zodpovědět socio-ekonomická studie, kterou nechala zpracovat vláda. Studie řeší jak bezpečnostní záležitosti, tedy třeba právě navýšení počtu policistů, tak i možnosti bydlení pro nové pracovníky, jejich vyžití či počet míst ve školách pro jejich děti. „Tuto studii budeme mít k dispozici do konce letošního října. Víme, že výstavba nových bloků přinese šest tisíc dočasných a zhruba tisíc stálých pracovních míst,“ potvrzuje premiér Petr Fiala, který nejen o studii jednal s hejtmanem a starosty obcí na Třebíčsku v pondělí 2. září na Zámku Valeč.
Obchvat Třebíče
Až bude studie hotová, vláda s jejími výsledky seznámí Kraj Vysočina i starosty dotčených obcí. V současné době stát už ale pracuje na více viditelných záležitostech. „Je to kupříkladu výstavba nových silnic. Musejí přibýt i nové obchvaty, například kolem Třebíče,“ uvádí dále předseda vlády s tím, že na tuto infrastrukturu vláda vyčlenila čtrnáct miliard korun.