Očkování se doporučuje zejména osobám nad pětašedesát let a lidem s chronickými onemocněním, například srdce nebo dýchacích cest. Ohroženi jsou také lidé s oslabenou imunitou. Těmto rizikovým osobám vakcínu hradí zdravotní pojišťovna.


Očkovat by se dále měli například zdravotníci. Prevence se samozřejmě týká i dalších lidí, kteří by chřipku mohli přenést na oslabené jedince.


Očkovací vakcíny jsou lidem běžně dostupné u lékařů nebo v očkovacích centrech. Ceny vakcín se pohybují v řádu stokorun. „Existuje několik druhů vakcín proti sezonní chřipce a proti chřipce typu B. Novinkou je vakcína s krátkou jehličkou, která se aplikuje pouze do kůže, nikoliv do svalu,“ uvedla krajská epidemioložka Alena Dvořáková. Cena vakcín se pohybuje od dvou do čtyř set korun podle typu vakcíny.


Lidé se stále mylně domnívají, že vakcína začíná působit okamžitě po aplikaci. „Vakcína nabývá účinnosti zpravidla za deset až čtrnáct dní,“ upozornila na častý omyl Dvořáková.


Někdy dochází ke zmenšování významu očkování. Lidé hledají různé důvody, proč si nenechat aplikovat očkovací vakcínu. Přitom podle statistik na chřipku nebo její následky ročně u nás zemřou více než dva tisíce lidí.


Poslední epidemie byla v únoru 2007


Právě v současném ročním období narůstá počet akutních virových infekcí. Přestože skutečné chřipkové epidemie přestaly být každoročním jevem, chřipku se nevyplatí podceňovat. Od roku 2002 hygienici zaznamenali na území kraje Vysočina čtyři chřipkové epidemie. Nejdelší, šestitýdenní epidemie, trvala od začátku února do poloviny března roku 2005. V roce 2003 se při epidemii počet nemocných v desátém týdnu vyšplhal na tři tisíce sedm set. Poslední epidemie končila po čtyřech týdnech v únoru 2007, kdy marodilo přes dva tisíce dvě stě lidí.


Epidemie se vyhlašují, pokud počet nemocných překročí dva tisíce na sto tisíc obyvatel.

ZUZANA MUSILOVÁ