Jisté je, že ustavující zastupitelstvo se uskuteční v pondělí 5. listopadu. „Před čtyřmi lety jsme jednali ještě hodinu před prvním zastupkem, uvidíme, jak letos,“ glosoval situaci Bařinka.

O co jde? Podle Bařinkova vyjádření to minulý pátek 19. října vypadalo, že se domluvily na společné spolupráci čtyři subjekty: bařinkovci (SOMB, 8 mandátů), lidé kolem Jana Švaříčka (Za lepší Budějovice a ODS, 8 mandátů), lidovci (2 mandáty) a Zdeněk Janderka (SNK MB a STO, 1 mandát). Vznikla by tak široká koalice, v níž by byly v radě města zastoupení i lidovci a švaříčkovci, kteří ještě před volbami tvořili opozici a hlasitě nesouhlasili s řadou kroků starosty a jeho kolegů ve vedení města.

Do rady by nebyli přizváni jen komunisté, kteří tam dosud jsou a s bařinkovci a janderkovci mají korektní vztahy - proto by případně mohly tyto tři subjekty utvořit koalici s těsnou většinou 11 křesel ve 21 členném zastupitelstvu. A švaříčkovci plus lidovci by opět zamířili do opozice.

„Byli jsme po minulém pátku domluvení na složení rady města, lidovci mi řekli, že nemají problém s mou osobou na postu starosty, koneckonců naše SOMB získalo nejvíc hlasů a já obdržel nejvíc preferenčních hlasů, tak že je vůči tomu respekt,“ vysvětlil Bařinka.

SOMB mělo mít v radě tři křesla včetně starostenského, dvě měli mít švaříčkovci (Za lepší Budějovice a ODS), jedno lidovci a jedno janderkovci. S tímto výsledkem byl Bařinka spokojený, podle jeho názoru šlo o model, který by zaručil dělnou spolupráci v radě bez podezírání a dohadů, co se na radnici děje. A bez následných hlasitých hádek na zastupitelstvu.

„Přišel mi ovšem čerstvý e-mail, že někteří členové z kandidátky Za lepší Budějovice a ODS nejsou s výsledkem jednání spokojení, chtějí post místostarosty vzhledem k výsledku voleb, kdy jako my získali osm křesel. S tím mám ovšem po dehonestační předvolební kampani z jejich strany na mou osobu a mou rodinu problém,“ popsal vývoj dění starosta Bařinka.

Uvedl, že si neumí představit, že by měl mít denně jako blízkého spolupracovníka někoho s dosavadních opozičníků, se kterými osobní vztahy - jemně řečeno - drhnou. To by prý raději starostu snad ani nedělal. Anebo by se domluvil s Janderkovci a komunisty.

„Další schůzky máme s ódéeskou teď do konce týdne,“ uzavřel Bařinka.

Jan Švaříček, lídr společné kandidátky Za lepší Budějovice a ODS, nepotvrdil, respektive nemá shodný názor se starostou Bařinkou, že by bylo de facto „upečeno“. Nazval situaci pouze „obrysy, jak by to mohlo vypadat“. „Nabídl nám dvě místa v radě, což se nám zdá neodpovídající volebnímu výsledku. Rádi bychom jednali dál. Samozřejmě v našem uskupení mezi sebou diskutujeme, jestli za podmínek, které jsou nám nabízeny, být v radě, nebo jen v opozici,“ předeslal Švaříček.

Potvrdil, že jeho uskupení by rádo bralo post místostarosty, což je adekvátní volebnímu výsledku. „Dost pravděpodobně jednání ze strany SOMB k tomuto scénáři nesměřují, proto si myslím, že bychom se měli bavit o třech místech v radě, aby to odpovídalo výsledku voleb. Brzké společné jednání všech čtyř uskupení napoví víc,“ naznačil Jan Švaříček s tím, že on by byl tím adeptem na post místostarosty.

Na otázku Deníku, zda si umí představit denně se pracovně potkávat a spolupracovat s Vlastimilem Bařinkou, odpověděl, že si to představit dokáže. „Myslím, že bychom si museli leccos chlapsky vyříkat, párkrát se pohádat a mezi čtyřma očima si říct na férovku, jak se věci mají. A nastavit si mantinely a kompetence,“ zamyslel se Švaříček. „Za celé naše sdružení jsme se shodli, že si velkou koalici a spolupráci představit umíme,“ pokračoval v myšlence. „Je to o tom, vyříkat si to a trošku potlačit svá ega. Mluvím i za sebe,“ dodal s tím, že do konce týdne by mohlo být jasněji.