Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroměřický hudební festival uvede Jekatěrina Monisová a italský tenorista

Jaroměřice nad Rokytnou – Již devatenáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského se letos uskuteční v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích, Dukovanech a ve Valči. Letos se příznivci nejen vážné hudby mohou těšit na deset koncertů, které proběhnou od 5. do 19. srpna.

27.7.2017
SDÍLEJ:

Petr Dvorský.Foto: Deník/ Libor Plíhal

Vstupenky si mohou zájemci zakoupit v na pokladně zámku a v Turistickém informačním centru v Jaroměřicích nad Rokytnou, v hotelovém komplexu ve Valči, v akciovém pivovaru Dalešice nebo v síti CK Tipatour.

Zahajovací koncert představí dalšího z řady vítězů Světové operní soutěže Placida Dominga „Operalia“. Letos se představí držitel druhé ceny z roku 2010 italský tenorista Giordano Luca, který společně s ruskou sopranistkou Jekatěrinou Monisovou zazpívají italské operní árie v zámeckém parku v Jaroměřicích. „Pěvce doprovodí Moravská filharmonie Olomouc řízená Italem Sebastianem Rollim. Do letošního programu festivalu jsme zařadili dva projekty, které jsou parafrázi na známé televizní pořady. Vycházejí z naší snahy nebrat hudbu zcela vážně a přiblížit ji co možná nejširší posluchačské obci,“ uvedl manažer festivalu Jaroslav Kocourek.

Velkým lákadlem pro veřejnost je koncert s názvem Když hvězdy netančí inspirovaný populárním StarDance. Zpěvačka Dasha během koncertu 12. srpna zazpívá filmové hity v hudebním aranžmá Martina Kumžáka. Doprovodí ji Moondance Orchestra a Epoque Quartet. Podobně vystoupení Bratří Ebenů nazvané Ebenové „na plovárně“ odkazuje s trochou nadsázky k pořadu jednoho z nich. „Zda se koncert opravdu uskutečni na plovárně, se můžete přesvědčit 17. srpna na nádvoří zámku ve Valči,“ lákal Kocourek.

Zahanbit se nenechá ani komorní festivalová řada, která nabídne trochu netradiční pohled na klasickou hudbu, když zasadí koncerty do prostředí historických památek. „Místem konání jediného čistě instrumentálního koncertu letošního ročníku se 9. srpna stane vnitřní nádvoří zámku ve Valči. Renata a Igor Ardaševovi si do programu svého koncertu zvolili výběr ze dvou unikátních celovečerních cyklů české klasiky určených pro čtyřruční klavír, Smetanovy Mé vlasti a Dvořákových Slovanských tanců,“ informoval Kocourek.

Diváci mohou zažít i noblesu starých časů na koncertě Smyčcového kvarteta Severočeské filharmonie Teplice a německého tenoristy Roberta Bartnecka 15. srpna. Správnou atmosféru pomohou navodit historické kostýmy interpretů, baletní sólo Vladimíra Gončarova a autentická kulisa Sálu předků na jaroměřickém zámku.

Festival budou hostiti i prostory historického filmového pivovaru v Dalešicích. Tematický večer herečky a zpěvačky Zory Jandové a skladatele a klavíristy Zdeňka Merty s názvem Blízká setkání je sestaven z jejich autorské písňové tvorby a francouzských šansonů Edith Piaf.

Na festivalu se představí také soubor Linha Singers, který se věnuje osobité interpretaci klasické komorní a soudobé hudby a také úpravám lidových písní. Jejich činnost je založena na osobitém způsobu přednesu, kdy každý zpěvák zastupuje nějaký hudební nástroj a dohromady tvoří malý dokonale sehraný „komorní orchestr“. Není to jejich první návštěva festivalu, protože se na něj vrací po devítiroční přestávce. Koncert proběhne na nádvoří zámku v Dukovanech v neděli 13. srpna.

Specialitou letošního ročníku budou dva komorní večery zaměřené na stylově poučenou interpretaci barokní hudby. „Soubor Hof-Musici uvede 8. srpna na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou italské barokní kantáty. O týden později 16. srpna přinese v jaroměřickém chrámu sv. Markéty zajímavé srovnáni děl raně barokních autorů se skladatelským stylem mladého Leoše Janáčka soubor Musica Florea uměleckého vedoucího Marka Štryncla,“ sdělil Kocourek.

Finální koncert letos převezme chrám sv. Markéty, který se uskuteční 19. srpna. Během něj zazní poslední dílo Wolfganga Amadea Mozarta, jeho slavné Rekviem. „S Českým filharmonickým sborem Brno a Moravskou filharmonií Olomouc program nastudoval dirigent Jiří Najvar,“ řekl Kocourek.

Během festivalu nechybí ani bohatý doprovodný program. V barokním špitále v Jaroměřicích mohou zájemci zhlédnout výstavu mandal Aloise Jurky z Brtnice u Jihlavy. „Autor se snaží na svých plátnech ztvárnit různé podoby a variace esoterního spojeni duše a hmoty, které nazývá mystickým pojmem Hieros Gamos. Součástí některých obrazů jsou básně Miroslava Viktory, samotného autora i jeho dcery Michaely, které maji napomoci pochopeni ztvárněných vizi,“ vysvětlil Kocourek. Také denní centrum Barevný svět a jeho klienti připravili tradiční doprovodnou výstavu festivalu. Autoři s mentálním a kombinovaným postižením tentokrát prezentují svou tvorbu na téma „zvíře v nás“. Obrazy jsou odrazem vlastního vztahu autorů ke všem živým tvorům. S festivalem je také neodmyslitelně spojeno Tradiční posvícení v Jaroměřicích nad Rokytnou, které letos proběhnou 13. srpna. Nebudou chybět řemeslné trhy, kde se nabídnou tradiční výrobky uměleckých řemesel a originálních dárků nebo koncert skupiny Rangers – Plavci pod vedením Mirka Říhoška v odpočinkové zóně.

Program 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích:

Sobota 5.8. 2017 od 20:00: Zahajovací galakoncert
Zámecká zahrada Jaroměřice nad Rokytnou
Vstupné 350; Kč

Úterý 8.8. 2017 od 19:30: Kantáty barokní Neapole
Sál předků zámku Jaroměřice nad Rokytnou
Vstupné 200; Kč

Středa 9.8. 2017 od 20:00: Z mé vlasti…
Vnitřní nádvoří zámku Valče u Hrotovic
Vstupné 200; Kč

Pátek 11.8. 2017 od 20:00: Blízká setkání
Nádvoří pivovaru v Dalešicích
Vstupné 300; Kč

Sobota 12.8. 2017 od 20:30: Když hvězdy netančí
Zámecká zahrada v Jaroměřicích nad Rokytnou
Vstupné 400; Kč

Neděle 13.8. 2017 od 20:00: Dostaveníčko s hudbou Mistrů
Nádvoří zámku Dukovany
Vstupné 250; Kč

Úterý 15.8. 2017 od 19:30: Večer hudby, zpěvu a tance
Sál předků zámku Jaroměřice nad Rokytnou
Vstupné 200; Kč

Středa 16.8. 2017 od 19:30: Musica Florea
Chrám sv. Markéty Jaroměřice nad Rokytnou
Vstupné 200; Kč

Čtvrtek 17.8. 2017 od 20:00: Ebenové na „plovárně“
Vstupní nádvoří zámku Valeč
Vstupné 400; Kč

Sobota 19.8. 2017 od 19:30: Mozart: Rekviem
Chrám sv. Markéty Jaroměřice nad Rokytnou
Vstupné 300; Kč

Doprovodný program:
Serenity Mystic Mandala – mystické obrazy
Od 13.7. – 31.8. 2017, vstup volný, Špitál Jaroměřice nad Rokytnou

Zvíře v nás – výstava obrazů
Od 5.8. – 31.8. 2017, vernisáž 5.8.2017 18:30, vstup volný, Kavárna v areálu zámku v Jaroměřicích

Tradiční posvícení v Jaroměřicích nad Rokytnou
13.8. 2017, koncert Ranger – Plavci, vstup volný

Ivana Říhová

Autor: Redakce

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Okříšské fotbalistky inkasovaly půl tucet branek v Líšni

Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Třebíč – Ani ne za půl hodiny vynesl třebíčský soudce František Frula ve středu rovnou verdikt nad místní organizací Ligy na ochranu zvířat Třebíč, za kterou v minulosti vystupoval jako její šéf Petr Ondráček.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení