Jaroměřičtí včelaři dostali od města jako spolek třicet tisíc korun na činnost. Jednak peníze pomůžou uhradit výdaje na ošetření včelstev proti chorobám. A taky, jak už bylo řečeno, přibudou hezčí místa s novou zelení.

„Necháváme si vypracovat celkovou studii, která má ukázat, jak je možné vylepšit krajinu v okolí města i jeho integrovaných vesnic. Už víme o místech, kde po vzájemné dohodě včelaři vysázejí první část nové zeleně. Předpokládáme, že spolupráce bude pokračovat i v dalších letech,“ uvedla Lucie Dohnalová z jaroměřického investičního odboru.

Má jít i o teplomilnější, v České republice původní druhy, kterým se daří třeba na jižní Moravě. Krajina tak získá na pestrosti, „prokouknou“ neudržované plochy. Bude to výhodné oboustranně. Půjde o přínos chovatelům včel, ale i obyvatelům Jaroměřicka, kteří získají pěknější prostředí. Důležitý je i fakt, že se pak o novou zeleň bude starat někdo konkrétní, tedy včelaři.

„Sázet se bude například v blízkosti rybníku Skalka v Ohrazenici,“ poznamenala Dohnalová. Včelaři medonosné dřeviny vyberou ještě letos, nasázejí je příští rok zjara. Radnice podle Dohnalové předpokládá, že se v budoucnu do takové spolupráce zapojí i jiné spolky ve městě.