VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroměřice koupí chátrající sokolovnu za čtyři miliony

Jaroměřice nad Rokytnou - Sokolský areál v Jaroměřicích již několik let chátrá. Místní sokolská jednota se kvůli neúspěšné dotaci dostala do spirály finančních problémů a zanikla stejně jako plány oživení sokolovny. O majetek se proto začalo ucházet město.

21.6.2015
SDÍLEJ:

Sokolovna v Jaroměřicích nad Rokytnou.Foto: Deník/ Kamil Černý

Více jak roční jednání vrcholí a kýženému závěru jsou zatím nejblíže. „Určitě se dohodneme," řekl na posledním jednání jaroměřických zastupitelů jednatel Sokolské župy plk. Švece Martin Zuzaňák.

Sokolové se s městem shodli na konečné sumě za převod areálu. Župa společně se sokolským předsednictvem v Praze sice v jeden čas požadovala i přes pět milionů, s dnešními čtyřmi miliony už většina zastupitelů Jaroměřic souhlasí.

Na úrovni města a sokolů, kteří areál vlastní, ale nejsou jej schopni udržovat, je tedy dohoda na stole. Věc si nyní převezmou právníci obou stran, aby vytvořili kupní smlouvu. Že by šlo o formalitu, si však starosta Jaroměřic Jaroslav Soukup (ČSSD) nemyslí. „Sokolská župa si stanovila podmínky. O některých se bavit můžeme, jiné jsou ale podle našich právniček v rozporu s legislativou," upozornil starosta.

Odkup nadvakrát

Jednou z podmínek je rozložení prodeje do dvou let. Letos má město koupit jednu ideální polovinu areálu, druhou do dubna příštího roku. „Pro župu jsou to velké peníze a daňová povinnost by byla nemalá. Proto rozložení do dvou let, do dvou účetních období," vysvětlil Jaroslav Soukup.

S tím podle něj problém nebude. Těžší však bude splnit další podmínky, které si sokolská župa vymínila. Při převzetí sokolovny městem totiž požaduje, aby ji nový vlastník nemohl nikdy prodat nebo aby místní jednotě, která vznikla místo té původní, bezplatně pronajímal tenisový areál a prostory pro posilovnu, a to bez možnosti výpovědi po dobu 30 let. „Takové věci si vynucovat nelze, protože vlastník by tím přišel o svá základní práva. Nikdy nelze říct, že něco nikdy být nemůže," dodal starosta Jaroměřic.

Martin Zuzaňák ze Sokolské župy plk. Švece však podmínky přímo při jednání zastupitelů města mírnil. „Jsou to spíš pojistky, nejsou to věci, na kterých bychom usilovně lpěli. Záleží, jaké budou právní možnosti," řekl.

Podle obou stran tak v kupní smlouvě budou pasáže, obsahující podmínky sokolů. Právníci je však doplní o časová upřesnění tak, aby byly v souladu s legislativou. „Třeba nemožnost prodeje ne navždy, ale na dobu 30 let," podotkl Martin Zuzaňák.

Postoupení věci právníkům a vytvoření kupní smlouvy podpořili všichni z 19 přítomných zastupitelů, včetně místostarosty Josefa Číže (KSČM). „Chápu, že se chcete krýt, ale předpokládáte, že by město koupilo areál za čtyři miliony a vyhnalo sportovce, kteří tam ještě zůstali?" ptal se Martina Zuzaňáka a na dálku dalších představitelů sokolské župy. „Myslím, že to bude naopak, že město tam další sporty přitáhne a bude to sloužit i kultuře," přislíbil místostarosta Josef Číž.

Pokud k převodu majetku skutečně dojde, bude to pro jaroměřický rozpočet znamenat obrovské výdaje, a to nejen ty při uskutečnění obchodu. „Odhady nákladů na opravy sokolovny a dalších částí areálu se pohybují i nad dvaceti miliony korun," doplnil starosta Jaroslav Soukup.

Autor: Kamil Černý

21.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Ilustrační snímek

Třebíč si připomene Mezinárodní den lidských práv

Spirituál kvintet měl vánoční koncert v chrámu sv. Markéty

Jaroměřice nad Rokytnou - Adventní a vánoční melodie a písně v podání skupiny Spirituál kvintet zazněly v jaroměřickém chrámu sv. Markéty.

Model Třebíče v roce 1835 město odkoupí

Třebíč – Co se na jaře nepovedlo, podařilo se v prosinci. Když v červnu chtěla firma Kapucín prodat městu za 1,2 milionu korun modely Třebíče z dílny místního modeláře Stanislava Vršky, zastupitelé pro to ruku nezvedli. Na prosincovém zasedání už ale měli většinový názor jiný a koupi svými hlasy podpořili.

Nově budou za psa platit i ti, kdo si nahlásí trvalý pobyt na radnici

Třebíč – Od ledna začne v Třebíči platit nová vyhláška o místním poplatku ze psů. Sazby se nemění, změny oproti minulosti ovšem jsou.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT