Zásob vody v půdě sice díky dešťům mírně přibylo, v plném květu řepky a také některých ovocných stromů se však nemohly z úlů doslova ani hnout včely. „Místo toho, aby opylovaly, tak jsou doma," poznamenal včelař Antonín Mandát z Velkého Újezdu.

Škody už jsou podle něj patrné na ovocných stromech teď. „Jen květy třešní v mém okolí jsou kvůli mrazům a nedostatečnému opylení z padesáti procent zničeny," upozornil Antonín Mandát.

Včely podle něj vylétávají z úlů při nejméně dvanácti stupních Celsia. Při takové teplotě také mohou pracovat, nosit takzvanou sladinu z květů, ze které vytvářejí med. V chladných jarních dnech se tak nedaří včelám ani včelařům. „Nejen kvůli medu, ale včelstva jsou slabá a nedaří se chov matek, které potřebujeme pro zakládání nových včelstev," vysvětlil újezdský včelař.

Kvůli brzkému příchodu letošního jara také nestihla dospět nová generace včel. „Ta stará přezimovala a teď uhynula. Nastoupit po ní měla nová, příroda je ale předběhla minimálně o tři týdny a včely to nejsou schopné bez hezkého počasí dohnat," podotkl Mandát.

Podle jiných včelařů však mohou chladnější dny včelám paradoxně pomoct. „Příroda se tím trošku zpomalí a včely svůj vývoj snad doženou," zamýšlel se Josef Doležal z Hroznatína. „Pokud by ale špatné počasí trvalo celý květen, začaly by včelám ubývat zásoby. To už by bylo zlé," mínil.

Nejčernější scénáře se ale nejspíš nenaplní. Dnes i po celý víkend by se měly nejvyšší denní teploty podle Andrey Petričákové z Českého hydrometeorologického ústavu pohybovat mezi 16 a 20 stupni Celsia a vítr bude pouze mírný do sedmi metrů za sekundu, což jsou pro včely ideální podmínky.