Pavel Janata se do čela třebíčské radnice vrací po 14 letech, coby starosta působil v letech 1998 až 2000, když shodou okolností nahradil také Pavla Heřmana. Koaliční smlouva by měla být podepsaná příští týden.

Na jméně starosty se shodli zástupci ANO, ČSSD, KDU-ČSL, Břehů, volby TR a Třebíč můj domov. Zároveň se podařilo domluvit i obsazení dalších funkcí. Novinkou oproti minulému volebnímu období je redukce místostarostů, ze čtyř (z toho dvou na poloviční úvazek) budou tři, naopak přibudou dva uvolnění radní. To proto, aby se dostalo na lídry všech koaličních partnerů.

Místostarosty se podle výstupů z úterního jednání stanou Vladimír Malý z ČSSD, politický nováček Zuzana Kratochvílová z ANO a Milan Zeibert z Břehů, který jako jediný z dosavadní koalice obhájil svůj post. Dva uvolnění radní pak budou lídři dvou zbývajících hnutí – Pavel Heřman z volby TR a Marie Černá z Třebíč můj domov. Radu do obvyklé devítky doplní trojice neuvolněných radních – Josef Klíma z KDU-ČSL, Petr Vašíček z ČSSD a třetí jméno vzejde z hnutí ANO. „Ještě to upřesníme, budeme o radním hlasovat na naší schůzi," řekla Zuzana Kratochvílová z ANO.

Pavel Janata se na post starosty Třebíče vrací po dlouhých čtrnácti letech. „Vypadá to tak. Před volbami ani těsně po nich jsem o této možnosti vůbec nepřemýšlel, ale vyplynulo to ze situace," podotkl.¨

Jednání podle Janaty dramatické nebylo. „O této variantě se diskutovalo déle. V průběhu jednání mi bylo místo starosty nabídnuto, koalice se tak shodla a já jsem to přijal."

Ubyde místostarosta

Kromě personálního řezu se změní i další věc. Třebíč bude mít sice o místostarostu méně, ale přibudou dva uvolnění radní. „Je to bohužel daň za to, jak jsou rozložené mandáty. Vnímám to jako řešení praktické, rozhodně ne skvělé, ale žádné jiné varianty k dispozici nebyly," vysvětlil Janata. Větší počet uvolněných funkcí je spojený i s většími náklady na platy, podle Janaty je zatím koalice nevyčíslovala. Konkrétnější nebyla ani tajemnice městského úřadu Simeona Zikmundová. „Oficiální výstupy z jednání nemáme, zatím to komentovat nemůžeme," řekla.

Úterní jednání nabídlo personální shodu, úplně hotovo stále není. Zbývá dořešit kompetence, programové otázky a podepsat koaliční smlouvu. „Kompetence jsme si už rozdělili, ale ještě to chce doladit. U některých oblastí vznikla určitá debata," uvedl Vladimír Malý. S programem nová koalice tak daleko není, ale ani tady lídři nečekají problémy. „O programu jsme se bavili jen lehce. Něco jsme nakousli, ale bude se to řešit až příští týden spolu se sestavováním návrhu koaliční smlouvy," dodala Kratochvílová.

Místo v opozici zbude na Pro Třebíč současného místostarosty Pavla Pacala. „Platí, že nás k jednání nikdo nepřizval a my je sledujeme pouze skrz média. Každopádně chceme pokračovat v práci pro město ať už z koalice nebo z opozice," uvedl Pacal s tím, že se na další čtyři roky vrátí za katedru.

Situaci nebude komplikovat stížnost na výsledek voleb. Krajský soud ji zamítl a ustavující zastupitelstvo by se tak mělo konat 20. listopadu.