VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaký byl rok 2011 na Vysočině 1. čtvrtletí

Vysočina - V prvních třech měsících hýbala děním, a to nejen v kraji, lékařská akce Děkujeme, odcházíme. Hrozilo zhroucení péče v nemocnicích

30.12.2011
SDÍLEJ:

Překážkář Petr Svoboda má zlatou medaili z evropského šampionátu. Foto: Deník/Eva Bártíková

LEDEN

1. ledna

Prvním letošním občánkem Kraje Vysočina se stala Simona Svobodová narozená v třebíčské nemocnici. Narodila se na Nový rok dvě hodiny a tři minuty po půlnoci.

2. ledna

Až v neděli 2. ledna jedenáct minut po desáté hodině dopolední se narodilo první jihlavské miminko roku 2011. Jmenuje se Kristián Dreveňák a po porodu vážil 2 800 gramů a měřil 48 centimetrů.

6. ledna

Kraj Vysočina vzkázal lidem, že žádná z pěti nemocnic zřizovaných krajem nebude v souvislosti s avizovaným odchodem celkem 59 procent všech nemocničních lékařů (v rámci protestní republikové akce lékařů Děkujeme, odcházíme) uzavřena. Všechny nemocnice by i v krizové situaci měly dokázat udržet alespoň některé provozy.

7. ledna

Potřebné stavební povolení na výstavbu druhé haly jihlavského Horáckého zimního stadionu kvůli stěžovatelům z Tyršovy ulice stále chybí. Stavba tudíž nemůže začít. Obyvatelům se nelíbí například to, že v okolí jejich bydliště bude více hluku a do oken budou zářit umělá světla. Stavba nakonec začala teprve před koncem tohoto roku.

Ve Věznici Rapotice na východě třebíčského okresu skončila druhá etapa přestavby bývalé raketové základny z dob komunismu na moderní vězeňské zařízení. Přibyly cely pro dalších 250 vězňů. Celková kapacita věznice se tím dostala na číslo 460. Věznice má i novou vlastní kuchyň, dosud se jídlo dováželo z jižní Moravy z Brna.

8. ledna

Zdánlivě nevinný žert fanoušků hokejového klubu z Havlíčkova Brodu se samolepkami řešila nejen radnice, ale málem skončil i u soudu. Hokejová Dukla Jihlava se totiž kvůli přetvořenému logu klubu nezdráhala po fanoušcích Havlíčkova Brodu požadovat finanční odškodnění.

Hrad Kámen už není samostatnou příspěvkovou organizací, ale nově spadá pod Muzeum Vysočiny v Pelhřimově. Převodem hradu kraj ušetří nejen na mzdových prostředcích, ale i na provozu. Pro návštěvníky jsou připraveny dvě prohlídkové trasy a jedná se i o obměně stávajících exponátů.

9. ledna

Dlužné částky od neplatičů za loňský rok města vymáhají těžko. Nejvíce peněz za místní poplatky dluží obyvatelé v Třebíči na poplatcích za komunální odpad. Dluh loni činil souhrnem tři miliony korun. Oznámila to radnice.

10. ledna

Oproti minulému roku se situace ve firmách na Pelhřimovsku zlepšila. Velcí zaměstnavatelé zvyšují platy a nabírají nové zaměstnance. Zvyšování, se kterým se počítá pro tento rok, je zatím postupné a pohybuje se průměrně okolo tří procent.

11. ledna

Žďárští radní ohlásili, že se jim nedaří prodat školu na náměstí Republiky. Ani když město nabízelo objekt ke koupi přes realitní kancelář, se žádný vhodný kupec budovy za zhruba 10 až 15 milionů korun nenašel.

13. ledna

Česká obchodní inspekce začala na základě upravené legislativy zveřejňovat čerpací stanice, které prodávaly nekvalitní pohonné hmoty a kterým udělila pokutu. Na Havlíčkobrodsku to byly čerpací stanice společnosti Falko II CZ v havlíčkobrodské části Perknov a v Olešné.

14. ledna

Slaná voda ve žďárském bazénu nebude, rozhodla o tom žďárská městská rada. Nepomohla ani petice, kterou podepsalo více než šest stovek lidí.

15. ledna

Postrach všech žen a dívek na Třebíčsku skončil v poutech. Třebíčští kriminalisté dopadli ve spolupráci s městskými strážníky muže, který se obnažoval před náhodnou kolemjdoucí. Žena před deviantem utekla a zavolala policii.

17. ledna

Klášterní pivovar Želiv v okrese Pelhřimov je v likvidaci, ale přesto se znovu narodil. Původní společnost Klášterní pivovar Želiv, s.r.o., založená v roce 2003, neprosperovala a finanční potíže přivedly firmu v roce 2010 ke krachu. Hned v březnu 2010 založili premonstráti společnost novou, ve které mají již stoprocentní podíl. Původní firma má však své závazky a podle zákona musí uhradit pohledávky do výše základního jmění.

„Dejte si pozor na falešné kominíky,“ varoval cechmistr Společenstva kominíků České republiky v Kraji Vysočina Jan Leksa. Podvodníci využívali neznalosti majitelů komínů a nechávali si od nich platit vysoké částky za neodborně provedené služby.

19. ledna

Pivovar v Chotěboři, nejmladší průmyslový pivovar v České republice, oznámil, že v roce 2010 prodal dva miliony lahví či půllitrů piv. Za svoji vlajkovou loď označili chotěbořští pivovarníci dvanáctistupňové pivo Premium.

20. ledna

Radní v Novém Městě na Moravě zastavili přípravy ke stavbě dlouho očekávaného relaxačního centra. Proti jeho výstavbě zvedlo ruku na zasedání zastupitelstva patnáct z jedenadvaceti politiků.

22. ledna

Nízké výkupní ceny vepřového masa a levné ceny dovezeného masa ze zahraniční nutí zemědělce nejen na Třebíčsku rušit chovy prasat. „Nákupní cena vepřového masa neodpovídá nákladům na výrobu,“ řekl předseda družstva v Klučově František Krotký.

25. ledna

Zemřel legendární velitel hasičů Miroslav Řepiský (narozený v roce 1924), první nositel Záslužného řádu českého hasičstva. V roce 1946 si vzal za manželku Marii Nepeřilovou, dceru zakladatele sboru dobrovolných hasičů v Olešné u Nového Města na Moravě, aniž tehdy tušil, že tím vstupuje na cestu dlouholeté služby hasičskému hnutí.

27. ledna

Světelská sklárna Crystalite Bohemia v havlíčkobrodském okrese koupila provoz Květná ve Strání na Uherskohradišťsku. Tato průmyslová expanze přinesla další pracovní místa lidem ze Světlé nad Sázavou.

ÚNOR

1. února

Policisté řešili první letošní případ pytláctví. Neznámý pachatel řádil v blízkosti vesnice Březka na Velkobítešsku, kde mu za oběť padly dva kusy dospělé srnčí zvěře.

2. února

Do Havlíčkova Brodu přišla zásadní zpráva. Ministerstvo dopravy ČR totiž do své strategie na období let 2011 až 2025 nezařadilo stavbu silničního jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu.

Ředitelé gymnázií se ostře ohradili a zaslali krajským radním společný dopis, ve kterém nesouhlasí se záměrem kraje redukovat počet víceletých gymnázií.

4. února

Po rozsáhlé rekonstrukci za 47 milionů korun bylo v Počátkách v pelhřimovském okrese otevřeno multifunkční kulturní centrum. Pod jednou střechou tam návštěvníci najdou kinosál, knihovnu, městské informační centrum, klubovny, galerie, výstavní prostory, ale i kancelář kulturního zařízení města.

Osm vesnic na Třebíčsku postavila Česká pošta před hotovou věc: „Letos u vás končíme.“ Nepříjemnou zprávu se dozvěděli v Beneticích, Biskupicích, Čikově, Hodově, Budkově, Kramolíně, Rapoticích a v Domamili.

9. února

Velké plány má nizozemský investor s pozemkem na samé hranici libkovodského katastru na Pelhřimovsku. Hodlá tam vybudovat jednu z největších bioplynových stanic v republice. Velkou potíž však pro investora může znamenat nevole lidí ze sousedních vesnic.

10. února

Humpolec se stal centrem protestu studentů gymnázií, kteří tak dávali najevo svůj nesouhlas s návrhy kraje na slučování škol. Proti tomuto záměru vystoupil i humpolecký starosta Jiří Kučera.

11. února

Do boje o zachování telčského víceletého gymnázia se zapojili studenti, jejich rodiče, učitelé, představitelé města i mikroregionu Telčsko. Všichni se totiž jednoznačně postavili proti úvahám kraje o zrušení víceletých studijních programů na gymnáziích v menších městech. Studenti ve středu podpořili i protestní akci v Humpolci, kam zaslali své vyjádření. Mnozí z nich už také podepsali celostátní petici.

Po roce se dostal spor Jaroslavy Bártů, která se zranila pádem na neuklizeném zasněženém chodníku v Havlíčkově Brodě, před senát brodského okresního soudu. Jaroslava Bártů se soudní cestou snažila domoci na havlíčkobrodské radnici finančního odškodnění.

14. února

Napětí v nemocnicích v republice i na Vysočině stoupá. Výjimkou není ani Nemocnice Pelhřimov. Podporu protestujícím lékařům vyjadřují i další kolegové tím, že vypovídají dohody o pracovní činnosti. Pokud nedojde k dohodě mezi Lékařským odborovým klubem a ministrem zdravotnictví, hrozí, že bude provoz v nemocnici výrazně omezen.

15. února

K personálnímu zemětřesení došlo v havlíčkobrodském měšťanském pivovaru. Představenstvo společnosti odvolalo z funkce ředitele Jiřího Huška. Ten stál v čele podniku osm let.

17. února

Tisíce podpisů se nashromáždilo ve městech žďárského okresu v peticích proti uvažovanému rušení osmiletých gymnázií, případně jejich slučování s odlišně zaměřenými středními školami.

18. února

Veřejnost v Dobroníně v okrese Jihlava se od pondělního jednání obecního zastupitelstva nepřestává zajímat, kde spočinou ostatky českých Němců zmasakrovaných u Dobronína v květnu 1945. Uložení ostatků ubitých na dobronínském hřbitově se zkomplikovalo kvůli německému návrhu pomníku v podobě žulového kříže se jmény obětí. Pomník by měl připomínal tragickou smrt nejméně třinácti mužů ve věku od 30 do 60 let. Představitelé Dobronína sice na jednu stranu říkají, že nejsou proti uložení ostatků na místním hřbitově, ale současně nechtějí připustit, že by nad nimi měl vyrůst navrhovaný kříž vysoký 140 centimetrů.

Miroslav Havlík končí po sedmi letech ve funkci primáře jihlavské záchranné služby. On sám si nedovede vysvětlit proč. Podle něj v tom mohou být politické i osobní důvody. Stal se jihlavským zastupitelem za stranu TOP 09, a podle některých zdrojů se ho na záchrance chtěli nejspíš zbavit. „Přesný důvod neznám, je to výsledek výběrového řízení. Nějaké hrubé chyby mi nikdy nebyly vytknuty, čili je to pro mě velká neznámá. Ty důvody mohou být jak osobní, tak i politické,“ naznačil Havlík.

V Třebíči otevřeli nové židovské muzeum. Dům sousedí se synagogou a je zařízen a vybaven nábytkem i detaily v duchu meziválečného období.

19. února

Stížnost na vedení České pošty či podpisová akce proti zrušení pobočky pošty. Těmito způsoby se snažili zastupitelé Borů a Rovečného ve žďárském okrese bojovat za zachování poštovního úřadu v jejich obcích.

23. února

Společnost Veolia představila v Chotěboři pět zcela nových autobusů, které nasadila na pravidelné linky na Chotěbořsku. Dopravní firma zaplatila za autobusy jedenadvacet milionů korun.

Bioplynovou stanici už nechce za humny ani Libkova Voda na Pelhřimovsku. Její zastupitelé zrušili své dřívější rozhodnutí a přidali se tak na stranu protestujících okolních obcí. Pozemek pro stavbu by se proto měl znovu stát polem.

25. února

Ve Žďáře nad Sázavou se začaly množit případy, kdy podvodníci při rozměňování peněz uvedou prodavačku v omyl a připraví ji tímto způsobem až o tisícové částky.

26. února

Lékaři v Nemocnici Třebíč začali stahovat výpovědi, kterými hrozili kvůli nízkým platům. „Ze čtyřiaosmdesáti výpovědí bylo nakonec staženo sedmdesát osm výpovědí s tím, že další čtyři lékaři se ještě chystají vrátit. Odejdou nejspíše jen tři lékaři,“ popsal ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál.

28. února

Tajemník polenské radnice Pavel Novák staví ve staré čtvrti šestitisícové Polné na Jihlavsku garáž. To by samo o sobě nebylo nic špatného, jenže „garáž“ vyrostla na místě po židovském špejcharu a v patře má osm oken. Lidé v okolí si stěžují, že jim rozměrná stavba vadí a že tajemník označuje jako garáž patrový dům s velkými okny, komínem, nadsvětlíkem, přípojkami na veřejný vodovod, kanalizaci, elektřinu, s rozvody po stavbě, sociálním zázemím a se schodištěm do patra.

BŘEZEN

1. března

Výkonná rada ODS 28. února v podvečer zrušila 18 místních sdružení strany kvůli jejich spolupráci s komunisty na obecní úrovni. O stranickou licenci na Vysočině přišly organizace v Bobrové na Žďársku a v Leštině u Světlé nad Sázavou. Zrušení naopak v posledním okamžiku uniklo místní sdružení v Polné na Jihlavsku s více než desítkou členů. Stranickou buňku zachránilo to, že místostarosta Jaroslav Sobotka (ODS) k předchozímu pátku ukončil své členství v ODS. Další polenský zastupitel za ODS byl zvolen jako bezpartijní a strana, kterou v Polné volilo deset procent lidí, tak zcela ztratila vliv na městské zastupitelstvo.

Křemešnický Poutní hotel dluží za nájem statisíce korun. Provozovatel Jaroslav Škodák se zaručil za nesplacené závazky vůči městu Pelhřimov vlastním majetkem. Svým závazkům by měl dostát do konce června.

Výstava československého opevnění budovaného v letech 1935 1938 se uskutečnila v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě.

2. března

Tisíce Jihlavanů i mimojihlavských navštívily rekonstruovaný jihlavský chrám Povýšení svatého Kříže. Po dvou letech, kdy byl kostel zavřený a restaurátoři pracovali na jeho opravách, se na jeden den otevřel veřejnosti. Město totiž dokončilo první etapu rekonstrukce za sedmadvacet milionů korun. Chrám je jedním z prvních uvědoměle gotických kostelů ve střední Evropě.

Historický postup do semifinále play-off první hokejové ligy zaznamenali hokejisté HC Rebel Havlíčkův Brod. Postoupili na úkor favorizované Olomouce. V semifinále se brodští hokejisté utkali s ústeckými Lvy a jejich pouť úspěšným ročníkem ligy pro ně skončila.

4. března

Enormní nárůst žadatelů o příspěvek v hmotné nouzi zaznamenal městský odbor zdravotnictví a sociálních věcí v Humpolci. Zatímco v roce 2009 bylo vyplaceno prostřednictvím úřadu 3,039 milionu korun, za minulý rok částka narostla na 5,232 milionu korun. Jedná se hlavně o lidi, kteří se do Humpolce stěhují z jiných koutů republiky.

8. března

Rozsáhlý požár vypukl ve skladu firmy Lacman ve Vísce u Chotěboře v okrese Havlíčkův Brod. Materiální škody, které způsobil, byly vyčísleny na deset milionů korun. Oheň nikoho nezranil.

Řidiči tankovali nejdražší benzin v historii. Na čerpacích stanicích ve Žďáře nad Sázavou stál začátkem března litr Naturalu 95 i 34,90 koruny. Nikdo v tu dobu netušil, že v létě bude ještě dražší.

9. března

Početná rodina barmských uprchlíků našla azyl v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Tamní radnice našla rodině Wahových bydlení, práci a zajistila školní docházku jejich dětí. Barmánci z vlasti uprchli před vojenským režimem.

Se zbraní v ruce přepadl lupič čerpací stanici ve Velké Bíteši. Obsluhu benzinky ve Vlkovské ulici přinutil k vydání celodenní tržby.

15. března

Novocerekvická synagoga na Pelhřimovsku je jedinou památkou svého druhu, která je postavena v maurském stylu. V létě začne stavba dostávat nový kabát. Podařilo se totiž získat deset milionů korun na její opravu. Jedinečná židovská památka by měla sloužit jako kulturní centrum pro blízké okolí.

Téměř padesátku autobusových spojů na osmnácti linkách na Třebíčsku navrhli zrušit v polovině roku krajští radní.

Po 15 letech se v lese našly kosti pohřešovaného seniora z Rudy na Velkomeziříčsku. V září 1996 odešel s taškou a dvěma pivy z hospody, od té doby už ho nikdo neviděl.

16. března

Levicová městská opozice se pokusila odvolat havlíčkobrodského místostarostu Čeňka Jůzla. Komunističtí zastupitelé argumentovali údajnou Jůzlovou nekompetentností. V hlasování ale návrh na odvolání neprošel a Čeněk Jůzl svůj post uhájil.

17. března

Od silnic v okrese Žďár nad Sázavou zmizelo na počátku letošního roku několik desítek dopravních značek. Zloději způsobili silničářům škody za víc než 70 tisíc korun.

19. března

Vedení jihlavského magistrátu se rozhodlo, že už nebude zveřejňovat jména odsouzených sprejerů. Opatření v boji proti sprejerství, které je v krajském městě dlouhodobým problémem, vydrželo čtyři roky. Přestože mělo mezi lidmi podporu, podle mluvčího radnice Radka Tulise bylo spíše kontraproduktivní. „Vždy po zveřejnění jmen bylo po městě za pouhých několik dní tolik čmáranic, jako jich bývá za celý rok,“ zdůvodnil rozhodnutí mluvčí Tulis.

22. března

V plánech na slučování škol Kraj Vysočina neustává. Střední školy čekají

na verdikt o dalším osudu. „Zastupitelé kývli na to, abychom připravili finální verzi řešení situace středního školství,“ shrnula krajská radní Marie Kružíková.

23. března

Památkový ústav schválil, že o deset korun více si od prvního dubna připlatí turisté, kteří se vydají na prohlídkové trasy B a C telčského zámku a platí plné vstupné. U ostatních kategorií (děti, studenti, důchodci, lidé s průkazem ZTP) se vstupné zvýšilo o několik korun.

Na hlavní a nejnavštěvovanější trase A se v Telči cena vstupenky nemění.

25. března

Okresní soud v Havlíčkově Brodě rozhodl, že město Havlíčkův Brod musí odškodnit Jaroslavu Bártů částkou 14 500 korun. Bártů se zranila na neuklizeném zasněženém chodníku. Město se proti rozsudku odvolalo.

26. března

V Třebíči začala stavba kruhového objezdu, která trvala rekordních šest měsíců. Objezd se podle odborníků dal postavit za mnohem kratší dobu.

30.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ocenění pro Tipafrost převzal výrobní ředitel Miroslav Krupica.
2

Českou chuťovkou roku 2017 je zmrzlina z Kožichovic

Ilustrační foto.

Mladý spolujezdec nehodu nepřežil. Řidič před jízdou pil

Želetava neudržela první místo v tabulce

Třebíčsko - Čtyři konfrontace Třebíčska se Žďárskem nabídlo 12. kolo I. A třídy. Částečně úspěšní byli jen fotbalisté Moravských Budějovic, kteří remizovali. Dosavadní lídr z Želetavy, Nové Syrovice a juniorka HFK Třebíč prohráli.

Mezi Jemnicí a Třebelovicemi pojede lampionový vlak

Jemnice - Jednou z posledních příležitostí svézt se na Jemnicku výletním vláčkem bude ta v sobotu 28. října. Vyjede totiž lampionový vlak. Z Jemnice vyrazí v 18 hodin do Třebelovic, odkud se bude vracet v 19 hodin.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Záchranářské derby nováčku rozhodla v závěru penalta

Třebíčsko – Porážku lídra a sousedské derby přineslo 12. kolo I. B třídy. Duel nováčků, ve kterém fotbalisté Rokytnice hostili Stařeč, rozhodl dvě minuty před koncem hostující Rambousek z penalty. Rapotice podlehly Velkému Beranovu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT