„My k tomu chystáme tiskovou zprávu a samozřejmě také veřejnost budeme informovat prostřednictvím výstavy všech zúčastněných prací,“ reagoval třebíčský starosta Pavel Janata v úterý v podvečer.

Vítězný návrh má podobu subtilní kovové obruče na třech nohách. Konstrukce je minimalistická.

„Chtěl jsem, aby to bylo něco, co jinde nemají. Kašen jsou tisíce, takovou jsem jinde neviděl,“ uvedl autor nápadu Vít Šimek z atelieru H3T architekti.

Kašna bude mít „nožky“ v průměru tři metry vysoké. Voda bude tryskat z horní obruče i ze země uprostřed kruhu.
Bude stabilní, v době mimo provoz nebude bránit běžnému životu či akcím na náměstí.

„Určitě nebude demontovatelná, už z důvodů statiky a podobně,“ zmínil Šimek. Z vítězství má radost. Kašna má vhodně zapadnout do konceptu chystané revitalizace Karlova náměstí. Kašna taky musí plnit estetickou funkci ve veřejném prostoru v době, kdy z ní netryská voda, což je v našich zeměpisných podmínkách zhruba půl roku.

Z hodnocení poroty, jak bylo zveřejněno na stránkách ČKA, plyne, že vítězný návrh představuje nový způsob pohlížení na archetypální motiv kašny.

„Kašna (vodní prvek) je symbolicky povýšena na vznešený výtvarný objekt. Transparentnost a lehkost prvku je v náměstí přínosem, přitom je nepřehlédnutelná. Vlastní technické řešení je součástí konceptu. Tento dlouhodobý urbánní šperk má potenciál vytvářet nové a překvapivé sociální vazby na náměstí. Řešení je investičně i provozně ekonomicky přijatelné. Nabídka vodních režimů je maximální a bohatá. V zimním období nejsou oslabeny kvality díla ani náměstí,“ prohlásila porota.

Nový výtah si užívají obyvatelé cihlového bytového domu v Družstevní ulici v Třebíči.
Ojedinělé skleněné výtahy pořídili v Třebíči u cihlového čtyřpatráku

Ta byla ve složení: místostarostka Marie Černá, radní Pavel Heřman, zastupitelka Julie Dolejší. Dále architekti Zdeňka Vydrová, Ondřej Císler a Tomáš Rusín. Hodnotil také historik a teoretik výtvarného umění a architektury, kurátor Rostislav Koryčánek. Přizvaní odborní poradci byli architekt a památkář Jan Bazala a odborník na vodní technologie Milan Malý z Hradce Králové.

Vítězové obdrží odměnu 80 tisíc korun, druhému v pořadí náleží částka 60 tisíc korun, třetí pak má nárok na odměnu 40 tisíc korun. Celkem bylo do klání přihlášeno 27 návrhů.

Atelier H3T se pravidelně účastní soutěží, vyhrál už například s návrhem hudebního pavilonu pro Lázeňský park v Poděbradech.

Nové veřejné záchodky v centru Třebíče.
VIDEO: Nové veřejné záchodky otevřou už tento týden