Na programu pracoval přípravný tým od začátku roku. „Dramaturgie oslav vychází z historických i novodobějších tradic města a je založená na spolupráci místních organizací, spolků a dobrovolníků, která je pro naše město velmi cenná a ojedinělá,“ zmínila vedoucí kulturního střediska Zuzana Valová.

Oficiální část oslav se odehraje na Masarykově náměstí v pátek. V 16 hodin vyjde do ulic průvod náměšťských spolků, který navazuje na prvorepublikovou tradici. „Inspiraci jsme čerpali z dobových fotografiích Ondřeje Knolla, na kterých máme dobře zdokumentovanou vyzdobenou Starou radnici i tyto průvody. Mnohé spolky, jež byly založeny v době první republiky, jsou činné dodnes,“ podotkla Zuzana Valová.

K oslavám se připojí i 22. základna vrtulníkového letectva, která se zúčastní slavnostního nástupu společně se spolky. Součástí oficiálního programu bude přelet vrtulníku nad městem.

Po oficiálním zahájení bude od 17 hodin následovat koncert Vojenské hudby armády ČR. Od 18.30 hodin pak na hlavním podiu vystoupí Sestry Havelkovy s dechovou kapelou.

Sobotní program je určen hlavně pro širokou veřejnost, na volně přístupném náměstí se nebude vybírat vstupné. Dopoledne ozdobí náměstí farmářské a řemeslné trhy, sbor dobrovolných hasičů uspořádá u řeky Oslavy ukázku hasící techniky, automotoklub předvede na náměstí závodní automobil. Prezentace různých spolků bude probíhat od 10 do 12 hodin.

Odpoledne od 15 hodin přijde na řadu taneční vystoupení žáků a žákyň ze Základní umělecké školy v Náměšti nad Oslavou. Následovat bude vystoupení komorního souboru Cantorum. Sbor vystoupí s písněmi z Broadwayských muzikálů.

V 16.00 začne módní přehlídka oděvů z období první republiky. Poté vystoupí místní hudební skupina Yellow band a po osmnácté hodině oslavy zakončí koncert Romana Horkého se skupinou Kamelot. Po koncertě a po setmění bude následovat ohňostroj a odtroubení večerky.

Doprovodný program je připraven v areálu Habitat ve Staré tkalcovně. Na příchozí čeká výstava veteránů, výprodej historického materiálu, výstava obrazů s veteránskou tématikou Toma Havláska a také focení v dobovém oblečení. Hlavní cena za nejhezčí fotografii bude dvojkolo.

Lidé mohou také navštívit výstavy. Ve Výstavní síni na Staré radnici zase bude k vidění výstava Z půdiček našich babiček. Vestibul městského úřadu ozdobí snímky významného fotografa Ondřeje Knolla, díky kterému má Náměšť bohatou fotodokumentaci nejen z období První republiky. Otevřena bude i výstava na zámku s vypovídajícím názvem Zámek v Náměšti za první republiky.

Oslavy příjezdu T. G. Masaryka, Náměšť nad Oslavou, náměstí, 13. 6. 1928.